Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróże w czasie i przestrzeni

Mirosława Kruczkiewicz
Dziś w teatrze premiera, w sobotę obok teatru święto ulicy Wilama Horzycy
Dziś w teatrze premiera, w sobotę obok teatru święto ulicy Wilama Horzycy Fot. Grzegorz Olkowski
Zapraszamy do Teatru Horzycy i na ulicę obok teatru, do „Orient Ekspressu” i na blokowisko sprzed lat.

Na dzisiejszy wieczór toruńskie placówki kultury przygotowały między innymi dwie propozycje teatralne, niełatwe, ale bardzo związane ze współczesną sytuacją w świecie.

Kredki dla dzieci z obozu

To jej komentarz na temat losu imigrantów płynących do Europy. Tak zapowiadany jest performans tancerki działającej w
Trójmieście i w Wielkiej Brytanii - Aurory Lubos.
Na prezentację pt. „Witajcie/Welcome” składają się m.in. nagrania z obozów dla uchodźców, w których autorka pracowała jako wolontariuszka. Widoki „lasu” łóżek polowych i niekończącego się ludzkiego pochodu zestawiono m.in. z wrogimi wobec obcych okrzykami kibiców.

Czytaj też: Jaki los czeka Małą Wisełkę?

Performans można zobaczyć dziś o godz. 19 w CSW „Znaki Czasu”. Artystka będzie przy okazji zbierać farby, kredki, baloniki itp., które wykorzysta na zajęciach plastycznych i tanecznych, jakie poprowadzi w obozach dla uchodźców.
O przemocy mówić będzie także przedstawienie, które dziś o godz. 19 będzie miało premierę w Teatrze im. Horzycy. „Roberto Zucco” Bernarda-Marie Koltèsa to sztuka zainspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy, który zabijał w rodzinnych Włoszech, a także we Francji i Szwajcarii.

Tak było na Rubinkowie

Pierwsze zdjęcie pochodzi ze stycznia 1975 roku. Zostało zrobiono na pamiątkę postawienia pierwszej ściany pierwszego bloku. Ostatnie fotografie zrobiono w latach 90. XX wieku.

Oprócz zdjęć na otwieranej jutro o godz. 17 w Domu Eskenów wystawie pt. „Historia Rubinkowa i osiedla Na Skarpie” będzie można zobaczyć też m.in. krótki film zmontowany z fragmentów nagrań telewizji osiedlowej działającej na początku lat 90. przy SM „Rubinkowo”. Wejdziemy też do 
odtworzonego pokoju w bloku z wielkiej płyty z lat 80. XX wieku, zobaczymy charakterystyczne elementy wyposażenia mieszkań z tamtej epoki.

Na podróż w przeszłość zaprasza też jutro o godz. 17 CSW „Znaki Czasu”. Spotkanie z cyklu „Orient Express” będzie wyprawą i w czasie, i w przestrzeni, na Bliski Wschód jeszcze sprzed wojny w Syrii.

Czytaj także: Torunianin dyrektorem artystycznym festiwalu w Opolu?

Małgorzata Al-Shahari, językoznawczyni, arabistka, opowie o swoim wyjeździe do Je-menu w 2010 roku w poszukiwaniu korzeni rodzinnych. Podróż wiodła od miasta Al-Hodeida do Al-Shahar (od którego wywodzi się nazwisko rodziny), poprzez wiele miejsc, które zapisały się w historii, jak Mareb leżące na terenie królestwa legendarnej królowej Saby czy wpisana na listę UNESCO stolica Sana. Będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia miejsc zniszczonych podczas „Arabskiej Wiosny”.
Zniszczono też cenne zabytki w Syrii, o której mówić będzie dr Zdzisław Preisner. Geograf i podróżnik opowie również o Libanie i Jordanii.

W teatralnym kostiumie

A w sobotę warto zarezerwować sobie czas między godzinami 12 a 16. Świętować będzie wówczas ulica Wilama Horzycy.
W programie są: piknik ze słodkościami, pchli targ, zwiedzanie uliczki, warsztaty muzyczne dla dzieci, możliwość przebrania się w kostium teatralny albo poddania się charakteryzacji.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska