Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawówki wchłoną gimnazja. W gminie Łubianka jedna szkoła ośmioklasowa więcej

Krzysztof Lietz
Uczniowie lubickiego Zespołu Szkół uczestniczący w popularnych w tej szkole debatach oksfordzkich, po 1 września tego roku nie będą już gimnazjalistami, a uczniami podstawówki
Uczniowie lubickiego Zespołu Szkół uczestniczący w popularnych w tej szkole debatach oksfordzkich, po 1 września tego roku nie będą już gimnazjalistami, a uczniami podstawówki archiwum
Do końca marca rady gmin muszą uchwalić sieć szkół, dostosowaną do nowego ustroju szkolnego. Decydujący głos ma kurator.

Przepisy wprowadzające nowe prawo oświatowe zobowiązują gminy do podjęcia uchwał w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego.

Opinia kuratora wiążąca

Taka uchwała musi być przedłożona kuratorowi oświaty w celu uzyskania pozytywnej opinii w zakresie zgodności z prawem. Kurator wydaje opinię w ciągu 21 dni od otrzymania „szkolnej” uchwały gminy. Jego opinia będzie wiążąca dla rady gminy.

Zobacz także: W Łubiance biegali po zdrowie

Uchwała ta wymaga też opinii działających w oświacie związków zawodowych, ale tym razem, nie jest wiążąca.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratora, rada gminy do 31 marca br. musi podjąć uchwałę w sprawie dostosowania swojej sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Jak radzą sobie gminy?

Gminy naszego powiatu kolejno podejmowały stosowne uchwały i przekazały je do zaopiniowania kuratorowi.

Gmina Chełmża jest organem prowadzącym dla czterech szkół podstawowych oraz dwóch gimnazjów. Po zmianach pozostaną cztery ośmioletnie podstawówki - w Grzywnie, Kończewicach, Sławkowie i Zelgnie.

Chełmżyńscy, gminni radni zdecydowali też, że Publiczne Gimnazjum w Pluskowęsach włączone zostanie do Szkoły Podstawowej w Zelgnie i z dniem 1 września tego roku skończy swoją działalność. To samo czeka Publiczne Gimnazjum w Głuchowie, które zostanie włączone do Szkoły Podstawowej w Kończewicach.

- Takie rozwiązanie podyktowała analiza demograficzna na terenie gminy, która pokazała, że tworzenie z likwidowanych gimnazjów dodatkowych szkół podstawowych, byłoby nieuzasadnione - czytamy w uchwale Rady Gminy Chełmża.

Zobacz także: Dzień Kobiet w Lubiczu Górnym

Bez likwidacji

Gmina Czernikowo jest dzisiaj organem prowadzącym dla pięciu szkół podstawowych,w Czernikowie, Mazowszu, Osówce, Steklinie i Mako-wiskach oraz jednego Zespołu Szkół w Czernikowie, gdzie jest gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Wszystkie szkoły podstawowe staną się tam ośmioletnie, a Zespół Szkół będzie czteroletnim ogólniakiem. Zniknie z niego gimnazjum.

- W dyskusji nad nową siecią szkół w naszej gminie w żadnym z wariantów, nie było mowy o likwidacji jakiejś podstawówki - mówi Zdzisław Gawroński, wójt gminy Czernikowo. - Ostatecznie radni zdecydowali przekształcić wszystkie obecne 6-klasowe szkoły podstawowe w szkoły 8 - klasowe.

Wójt Gawroński wyraźnie to podkreśla, ponieważ w gminie pojawiły się nieprawdziwe informacje o możliwej likwidacji ktrórejś ze szkół.

W Lubiczu bez problemu

Gmina Lubicz jest organem założycielskim czterech szkół podstawowych - w Lubiczu Dolnym, Młyńcu Pierwszym, Gronowie i Złotorii. Wszystkie one zostaną przekształcone w ośmioletnie podstawówki.

Gmina prowadzi też dwa zespoły szkół - w Lubiczu Górnym i Grębocinie - z podstawówką i gimnazjum. Zespoły te z dniem 1 września staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi, które wchłoną działające tam gimnazja.

W gminie Łubianka są dzisiaj trzy samodzielne szkoły podstawowe - w Pigży, Warszewicach i Wybczu, jeden zespół szkół (podstawówka i gimnazjum) w Łubiance oraz samodzielne gimnazjum w Brąchnowie.

Oczekiwania społeczne

W projekcie nowej sieci szkół Rada Gminy zaproponowała funkcjonowanie pięciu zamiast dotychczasowych czterech podstawówek - oprócz wspomnianych samodzielnych i tej przy zespole szkół, które będą przekształcone w 8-klasowe - powstanie jeszcze jedna w Brąchnowie, w wyniku przekształcenia tamtejszego gimnazjum.

- Utworzenie na terenie gminy Łubianka aż pięciu szkół podstawowych jest wynikiem oczekiwań społecznych, przede wszystkim mieszkańców Warszewic i Brąchnowa - czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Z analiz demograficznych wynika, że takie rozwiązanie może spowodować spore zagrożenie dla szkół w Brąchnowie i Warszewicach ze względu na niewielką liczbą uczęszczających tam dzieci. Wszystko zależy od rodziców, którzy będą decydowali, do szkoły w jakiej miejscowości poślą swoje dzieci.

Mniej skomplikowana jest sytuacja w gminie Łysomice. Dziś gmina prowadzi dwie samodzielne szkoły podstawowe: w Ostaszewie i Świerczynkach i dwa zespoły szkół w Łysomicach i w Turznie, na które składają się podstawówki i gimnazja. W nowym układzie szkoły podstawowe przekształcone zostaną w ośmioklasowe, a gimnazja z zespołów szkół, włączone będą do podstawówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska