Nie wiadomo, jak ją leczyć. Nie wiadomo, jak jej zapobiegać. Nie wiadomo nawet, co wywołuje tę chorobę.
<!** reklama right>Wiadomo za to, że na AMD cierpi na świecie 25 milionów osób, a w ciągu ćwierćwiecza liczba ta się potroi.
- Zaczęło się od problemów z nawlekaniem igły. Na dobre zaniepokoiłam się jednak dopiero wtedy, gdy przestałam rozróżniać twarze na ulicy. Badania okulistyczne wykazały, że cierpię na AMD - opowiada 57-letnia Maria Kołaś.
AMD jest chorobą polegającą na uszkodzeniu centralnej części siatkówki oka - tzw. plamki żółtej, odpowiedzialnej za ostre widzenie. Chory widzi bez zakłóceń jedynie obrzeża obrazu, ma natomiast problemy z tzw. widzeniem centralnym.
Problem zwiększonej zachorowalności na AMD dotyczy przede wszystkim rozwiniętych i starzejących się społeczeństw. Rozwojowi choroby sprzyja jednak nie tylko podeszły wiek, ale także miażdżyca i nadciśnienie oraz zanieczyszczenie środowiska.
- AMD jest obecnie najczęstszą przyczyną nieodwracalnej, chociaż niecałkowitej utraty wzroku u osób powyżej pięćdziesiatego roku życia - informuje prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki.
Na tzw. wysiękową, czyli najcięższą postać choroby zapada rocznie 20 tysięcy Polaków.
- Musiałam zrezygnować z prowadzenia samochodu, praktycznie nie radzę już sobie z czytaniem. Na spacery jeszcze wychodzę sama, ale dużo pewniej czuję się, gdy ktoś mi towarzyszy - opowiada Maria Kołaś.
A jeszcze trzy lata temu pani Maria nie miała pojęcia, że taka choroba w ogóle istnieje.
- Z sondaży, jakie przeprowadziliśmy, wynika, że poziom wiedzy Polaków na temat tej choroby jest znikomy. O AMD słyszało zaledwie kilka procent osób, które przekroczyły 40 rok życia - twierdzi Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych. - A problem narasta bardzo szybko.
Właśnie dlatego PZN wspólnie z Polskim Towarzystwem Okulistycznym zorganizował kampanię społeczno-edukacyjną, poświęconą walce z tym schorzeniem. W ramach trwającej cały ubiegły tydzień akcji w kilku miastach Polski odbyły się warsztaty dla pacjentów, uczące radzenia sobie z tą chorobą w życiu codziennym. Specjaliści zachęcali również do profilaktyki. Okazuje się bowiem, że odpowiednia dieta (duża ilość ryb i grzybów), a także zrezygnowanie z palenia tytoniu ogranicza ryzyko zachorowania na AMD.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?