Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poezja ma głos

(mkr)
Jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek. Jej wiersze czytają uczniowie w szkołach i śpiewają pieśniarze.

<!** Image 3 align=none alt="Image 211212" sub="Ewa Lipska na uroczystości wręczenia jej Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego.
[Fot. Jacek Smarz]">Jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek. Jej wiersze czytają uczniowie w szkołach i śpiewają pieśniarze.

„Był już taki egzamin z historii/ kiedy naraz wszyscy uczniowie oblali/ I został po nich uroczysty cmentarz” i „My - rocznik powojenny otwarty na oścież... zazdrościmy tym/ którzy w wysokich butach przeszli przez wojnę” - pisała w swych najpopularniejszych utworach - „Pewność” i „My”.

A słuchacze piosenek Marka Grechuty, Skaldów i Grzegorza Turnaua z pewnością znają interpretowane przez nich jej teksty: „Więc to nie tak, jak było w książkach” („Trochę włóczki”), „Nie domykajmy drzwi”, „Ostatnie słowa”.

Ewa Lipska ma w dorobku 30 książek poetyckich. Wybory jej poezji ukazały się w około 40 obcojęzycznych wydaniach. Sześć lat temu Toruń i Getynga przyznały jej swoją wspólną literacką Nagrodę im. Samuela Bogumiła Lindego.

Ewa Lipska będzie jednym z kilkorga znakomitych gości XIV Majowego Buumu Poetyckiego, który rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do czwartku w klubie „Od Nowa”. Przyjedzie również Dorota Masłowska, autorka bodaj najgłośniejszego polskiego debiutu prozatorskiego ostatnich 20 lat, „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”.

<!** reklama> Od czasu, gdy wydała tę książkę jako 19-latka, napisała kolejne powieści i dramaty. Najnowsza, chwalona przez krytykę powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty” ukazała się w zeszłym roku. Obecność prozaiczki na spotkaniu poetów jest nieprzypadkowa. Dorota Masłowska to mistrzyni stylu.

W tym roku nową książkę wydała też Kazimiera Szczuka, feministka, krytyczka literacka, kolejny gość Buumu. „Niedobre dziecię” to wywiad rzeka z guru polskiej myśli humanistycznej, historyczką literatury prof. Marią Janion.

Kolejnym wybitnym poetą zaproszonym na Buum jest Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, laureat m.in. Nagrody Literackiej „Nike” za tomik „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”. Inny znany poeta, Marcin Świetlicki, przyjedzie ze swoim zespołem Świetliki, który da koncert na zakończenie festiwalu. Zagra utwory ze swojej nowej płyty.

W programie Buumu są też slam poetycki, spotkania z młodymi autorami i ich twórczością, dyskusja o stosunku poezji do współczesnych wyzwań (z udziałem m.in. Ewy Lipskiej i Kazimiery Szczuki), projekcja filmu „Baczyński”, wernisaż wystawy malarstwa Moniki Mausolf, koncert grupy FoOzi Quintet.**



Warto wiedzieć

**Spotkanie z Ewą Lipską - środa 15 maja, godz. 20, klub „Od Nowa”

Terminy pozostałych wydarzeń - www.odnowa.umk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska