Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale kąpiel musi być bezpieczna

Małgorzata Chojnicka
Nad Jeziorem Skępskim Wielkim zawsze wypoczywa wiele osób, które szukają ochłody nad wodą
Nad Jeziorem Skępskim Wielkim zawsze wypoczywa wiele osób, które szukają ochłody nad wodą Małgorzata Chojnicka
W Lipnowskiem mamy wiele jezior, ale zgłoszono zaledwie trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli. To i tak lepiej niż w ubiegłym roku. Na lepsze zmienia się też zaplecze – nawet można skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu.

Trwają wakacje i każdy przy sprzyjającej pogodzie chciałby wypocząć nad wodą. W miniony weekend nękały nas dotkliwe upały i szukaliśmy ochłody na łonie natury. W powiecie lipnowskim są piękne jeziora, ale zgłoszono zaledwie trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli. To Jezioro Orłowskie od strony Teodorowa w gminie Wielgie, Jezioro Wielkie Skępskie od strony ulicy Plażowej oraz Jezioro Łąkie w Rumunkach Skępskich. Jednak ratownicy będą tam tylko w weekendy. Wypoczynek nad jeziorem musi być przede wszystkim bezpieczny.

Miejsce wykorzystywane do kąpieli to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, nie będący kąpieliskiem.
- Organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli musi je właściwie oznakować i wykonać badanie jakości wody nie wcześniej niż 14 dni przed rozpoczęciem jego funkcjonowania oraz wyznaczyć daty pobrania kolejnych próbek - informuje Dorota Kolanowska, kierownik Sekcji Nadzoru nad Obiektami Komunalnymi Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lipnie. - Wyniki badań jest zobowiązany przekazać właściwemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Codziennie musi też sprawdzać, jak wygląda woda. Chodzi tu przede wszystkim o zakwity fitoplanktonu i wszelkie zanieczyszczenia wpływające na stan wody. Szkoda, że w powiecie lipnowskim przy tylu malowniczych jeziorach mamy tylko trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli. Postawienie tablicy z napisem zakaz kąpieli nie rozwiązuje problemu, bo ludzie i tak będą się kąpać.

Najbardziej niebezpieczne są przekroczenia norm bakteriologicznych i masowe zakwity fitoplanktonu. Zakwity łatwo rozpoznać, bo powodują zmianę zapachu, barwy i zmniejszenie przezroczystości wody. Niektóre gatunki sinic są również wytwórcami toksyn. Każdy człowiek może inaczej reagować na kąpiel - najbardziej wrażliwe są dzieci i osoby starsze. Wówczas należy się wtedy liczyć z możliwością wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych. Najczęściej będą to odczyny alergiczne. Jakość bakteriologiczną wody mogą potwierdzić jedynie badania laboratoryjne.

O bezpieczeństwie świadczy nie tylko stan wody. Wcześniej należy sprawdzić i oczyścić dno w obrębie strefy kąpieli, wyznaczyć ją czerwonymi i żółtymi bojami, a organizator musi zapewnić zaplecze sanitarne. W tym zakresie zmiany idą w dobrym kierunku. Nad Jeziorem Wielkim Skępskim można nawet skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Urządzenia do ćwiczeń zachęcają do aktywnego wypoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska