Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogorszyły się wyniki finansowe przedsiębiorstw

Sonia Buchholtz, Konfederacja Lewiatan/ AIP
Wynik finansowy brutto przedsiębiorstw w 2018 spadł o 8,2 proc. r/r, a netto - o 10,8 proc. r/r.
Wynik finansowy brutto przedsiębiorstw w 2018 spadł o 8,2 proc. r/r, a netto - o 10,8 proc. r/r. Przemysław Świderski
Cieszy wzrost nakładów inwestycyjnych. W ubiegłym roku były one wyższe o 12,2 proc. (w cenach stałych), podczas gdy w 2017 roku wzrost wynosił ledwie 3,4 proc.

W dzisiejszym komunikacie GUS informuje o wynikach finansowych przedsiębiorstw niefinansowych w 2018 roku. W jego świetle podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe uległy jednoznacznemu pogorszeniu, które odzwierciedla słabnące warunki prowadzenia działalności przez średnie i duże firmy w Polsce.

Przeczytaj także:

Na przestrzeni 2018 roku odnotowano zarówno wzrost przychodów z całokształtu działalności, jak i jego kosztów, przy czym tempo zmian kosztów przeważyło nad przychodami (wzrost o 7,5% względem 6,7%). Nieco wyższy wzrost dotyczył przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, ale i tu koszty wzrosły bardziej (7,3% vs. 7,6% r/r).

W konsekwencji, wskaźnik poziomu kosztów wzrósł z 94,8% do 95,5%. Niezmiennie, ponad 80% kosztów stanowią trzy kategorie: zużycie materiałów (42,7%), usługi obce (23,0%) oraz wynagrodzenia (15,3%). W tej ostatniej grupie odnotowano widoczny wzrost roli wynagrodzeń (o 0,3 p. proc.) w porównaniu do 2017 roku.

W obliczu deficytów zasobów pracy konkurencja o pracownika musiała odcisnąć się na strukturze kosztów przedsiębiorstw. Udział zużycia energii pozostawał marginalną kategorią (2,2%, bez zmian r/r), ale otwartym pytaniem pozostaje, na ile jego rola ulegnie zmianie w danych za przyszły rok.

Wynik finansowy brutto przedsiębiorstw w 2018 spadł o 8,2% r/r, a netto - o 10,8% r/r, na co złożyły się: słaby wzrost wyniku finansowego ze sprzedaży (2,1%), silny spadek wyniku finansowego na pozostałej działalności (-58,9% r/r) oraz ujemny wynik na operacjach finansowych (wskutek różnic kursowych). Zysk netto w 2018 zadeklarowało 80,6% przedsiębiorstw (spadek o 0,3 p. proc.), jego wartość wyniosła o 5,1% mniej, a przychody zyskownych przedsiębiorstw były niższe (85,9%, o 1,5 p. proc. mniej) niż przed rokiem.

Na tym tle nieco lepsza była sytuacja przedsiębiorstw angażujących się w działalność eksportową. Wprawdzie deklarowało ją mniej firm niż w 2017 (51,0% względem 51,8%), ale poziom przychodów z tej działalności wzrósł o 3,8%, a obecność zysku netto i inne charakterystyki firm eksporterów są zasadniczo lepsze niż w całej próbie.

Obserwowane zmiany są łatwo interpretowalne w kontekście słabnącego otoczenia makroekonomicznego. Jednocześnie jednak potwierdza się prawidłowość pozytywnej roli, jaką eksport odgrywa w działalności firmy.

Najsilniejsze wzrosty dotyczyły nakładów na budynki i budowle, co znajduje potwierdzenie także w innych danych GUS, i daje podstawę do przekonania o względnie pozytywnych sentymentach inwestujących firm. 83,7% średnich i dużych podmiotów potwierdziło działalność inwestycyjną, a największe wzrosty notowane były także w dużych sekcjach, takich jak transport i logistyka, czy handel.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: po 20 maja nie kupimy papierosów. Hurtownie nie będą robiły zapasów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogorszyły się wyniki finansowe przedsiębiorstw - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska