Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POGOTOWIE REPORTERSKIE. Czytelnicy wskazują absurdy miejskich inwestycji drogowych

Redakcja
Uwagi torunian co do przebudowy ulicy Warszawskiej wracają jak bumerang
Uwagi torunian co do przebudowy ulicy Warszawskiej wracają jak bumerang Grzegorz Olkowski
- To już zakrawa na kpinę. Podczas remontu ulicy Warszawskiej chodnik zminimalizowano do nieprawdopodobnych rozmiarów - alarmują Czytelnicy.

Konkretnie chodzi o odcinek między ulicą Szpitalną a dawnym kinoteatrem Grunwald (formalnie jest to plac św. Katarzyny). Nasz Czytelnik osobiście wymierzył, że szerokość nowego chodnika wynosi zaledwie 120 centymetrów.
[break]
- Wie Pan co to oznacza? Dwie kobiety idące z dziecięcym wózkiem nie będą miały szans się wyminąć - mówi Czytelnik. - Nawet zwykli piesi będą musieli poruszać się na tym fragmencie, idąc gęsiego. Kto wpadł na taki absurdalny pomysł? Dodatkowo tą wąską przestrzeń postanowiono jeszcze bardziej uszczuplić, stawiając w obrębie chodnika słup.
Zdaniem naszego Czytelnika, spory problem z przemieszczaniem się na tym odcinku mogą mieć niepełnosprawni. Ale na tym komplikacje się nie kończą. - Po jednej stronie tego wąskiego chodnika mamy jezdnię, a po drugiej ograniczający ucieczkę na wypadek ewentualnego niebezpieczeństwa płot - mówi.

W pierwszej kolejności ze sprawą zwróciliśmy się do Agnieszki Kobus-Pęńsko, rzeczniczki Miejskiego Zarządu Dróg. - To nie nasza inwestycja - mówi. – Przebudową ulicy Warszawskiej zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji w ramach realizacji projektu BiT City.
Czego się dowiedzieliśmy? - We wskazanym przez Czytelnika miejscu chodnik ma maksymalną możliwą szerokość, aby zachować na jezdni pas lewoskrętu i pas dla rowerzystów - tłumaczy Paweł Trawiński z Miejskiego Zakładu Komunikacji.
- Wskazany słup jest słupem podtrzymującym sygnalizację świetlną i został wykonany zgodnie z zatwierdzoną przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dokumentacją. Znaki drogowe i urządzenia BRD nie są wliczane do szerokości jezdni.
Jak dodaje Paweł Trawiński, w momencie tworzenia dokumentacji były wskazywane inne lokalizacje słupa, ale w toku uzgodnień Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej nie zostały one zatwierdzone. - Na tym narożniku mamy zagęszczenie sieci podziemnych elektroenergetycznych i teletechnicznych. Słup został zlokalizowany w jedynym wolnym miejscu, w którym zresztą był już poprzednio umieszczony - twierdzi Trawiński.

Czytelnicy sygnalizują
- Autobusy Arrivy, które kursują na trasie Toruń-Ciechocinek, nie robią już końcowej pętli po ciechocińskich sanatoriach. Podobno winne są temu jakieś prace remontowe. Problem w tym, że na przystankach nie ma na ten temat żadnej informacji - mówi Czytelniczka.
- Właścicieli kiosku przy ul. Głowackiego karmi gołębie, wysypując im na ladzie ziarno. To obrzydliwe - denerwuje się Czytelniczka. - Taką sytuacją powinien zainteresować się sanepid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska