MKTG SR - pasek na kartach artykułów

POGOTOWIE REPORTERSKIE. Czytelnik nie rozliczył się z fiskusem

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Z powinności podatkowych z 2014 roku należy się wywiązać do końca kwietnia
Z powinności podatkowych z 2014 roku należy się wywiązać do końca kwietnia Jacek Smarz
Zaległości podatkowe procentują. Odsetki od nieuregulowanych na czas należności są tu najmniejszym problemem.

- Wiosną ubiegłego roku sprzedałem mieszkanie, a całe zdobyte w ten sposób pieniądze zainwestowałem w kupno nowego. Właścicielem poprzedniego lokum byłem przez cztery lata, powinienem więc zapłacić podatek, ale ponieważ uzyskaną sumę przeznaczyłem w nowe mieszkanie, byłem z tego zwolniony. Powinienem jednak poinformować o tym urząd skarbowy, o czym niestety, w natłoku różnych zajęć, zapomniałem - opisuje swój problem nasz Czytelnik, który z oczywistych powodów poprosił, aby jego dane zachować do wiadomości redakcji. - Chciałbym ten błąd naprawić, nie wiem jednak, czy już nie jest za późno. Jeśli tak, to czy jest jakaś szansa, aby uniknąć konsekwencji? Co powinienem teraz zrobić?
[break]
Roztargniony podatnik przypomniał sobie o obowiązkach wobec fiskusa w ostatniej chwili. Czas na uregulowanie zaległości ma do końca kwietnia. Z prośbą o wyjaśnienie problemu zwróciliśmy się do Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, skąd otrzymaliśmy następujące pismo:
„W przypadku sprzedaży nieruchomości w 2014 roku (sprzedaż przed upływem pięciu lat od daty nabycia, licząc od końca roku w którym dokonano nabycia), zeznanie o wysokości osiągniętego z tego tytułu dochodu/poniesionej straty, należy złożyć w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 roku. Na formularzu PIT-39. W niniejszym dokumencie określa się wysokość podatku, który należy wpłacić również do 30 kwietnia 2015 roku.
Jeżeli natomiast uzyskany przychód przeznaczy się w ciągu dwóch lat na własny cel mieszkaniowy (ściśle określony w ustawie), w niniejszym zeznaniu dochód należy wskazać jako zwolniony od opodatkowania”.
Nasz Czytelnik powinien się więc czym prędzej udać do urzędu skarbowego. Czym ryzykuje odkładając to na później?
- W przypadku nie wykazania zobowiązania w terminie w zeznaniu PIT-39, zostanie wszczęte postępowanie w tym zakresie z uwagi na konieczność zapłaty odsetek oraz możliwe jest poniesienie odpowiedzialności z ustawy karno-skarbowej - wyjaśnia Kamilla Makowska-Hołowicka, rzeczniczka Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska