Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POGOTOWIE REPORTERSKIE. Miasto planuje kompleksową rewitalizację Kępy Bazarowej

Michał Malinowski
Teren przy Małej Wiśle czeka na rekultywację
Teren przy Małej Wiśle czeka na rekultywację Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy lewego brzegu z rozrzewnieniem wspominają czasy, gdy tereny Małej Wisły przeżywały lata świetności. Dobre informacje są takie, że urzędnicy przymierzają się do zmian.

- Interesują mnie plany miasta co do Kępy Bazarowej i tak zwanej Małej Wisły. Czy miasto w ogóle coś planuje? Te tereny aż proszą się o rewitalizację - mówi pan Zenon.
[break]

Czytelnik podkreśla, że jest to bardzo bogaty obszar przyrodniczy, z którym należałoby w końcu coś zrobić. W jego opinii skorzystaliby na tym wszyscy - zarówno mieszkańcy jak i turyści.

- Naprawdę można by ten teren ładnie zagospodarować. Tak na dobrą sprawę, na lewobrzeżu nie ma parku z prawdziwego zdarzenia, mimo że potencjał tu jest. Terenów zielonych przecież nie brakuje - dodaje pan Zenon.

Mała Wisła to własność skarbu państwa będąca w zarządzie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta uważa, że nie ma możliwości przywrócenia świetności Kępie Bazarowej, bez uwzględnienia Małej Wisły. Miasto współpracuje z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej.

- Przygotowujemy projekt rewitalizacji Kępy Bazarowej, mając na uwadze również Małą Wisełkę - zaznacza Szczepan Burak. - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przygotowuje się pod kątem merytorycznym i finansowym do przeprowadzenia rekultywacji, która będzie polegała przede wszystkim na oczyszczeniu i przywróceniu odpowiedniego poziomu koryta, tak żeby woda mogła spływać oraz aby mogły swobodnie wpływać kajaki czy łodzie.

Pierwsze prace rewitalizacyjne już się rozpoczęły. Pogłębiono koryto oraz usunięto konary drzew. Co ważne, w tym roku miasto chce również opracować koncepcję rewitalizacji Kępy Bazarowej. Jakie są plany?

- Musimy pamiętać, że wschodnia część tego obszaru to rezerwat przyrody, gdzie obowiązuje plan ochrony, który mówi jednoznacznie, co można. Jest już ścieżka edukacyjna, która biegnie od ulicy Majdany do mostu kolejowego. Będziemy chcieli ją rozwijać poprzez zwiększenie liczby punktów przystankowych - mówi Szczepan Burak.

W projekcie ma też się znaleźć miejsce na wykonanie ciągu spacerowego wzdłuż Wisły w kierunku zamku dybowskiego. W planach jest też mostek nad Małą Wisełką.

- Nie przewidujemy większej ingerencji, ponieważ jest to obszar Natura 2000 - kończy Szczepan Burak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska