Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
POGOTOWIE REPORTERSKIE. W miejscach publicznych nie wolno...

POGOTOWIE REPORTERSKIE. W miejscach publicznych nie wolno palić, ale w praktyce bywa różnie

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Przystanki to „strefy wolne od dymu tytonipowego”, ale tuż obok przystanku palić już można...

Przystanki to „strefy wolne od dymu tytonipowego”, ale tuż obok przystanku palić już można... ©Grzegorz Olkowski

- Pracuję na targowisku miejskim. Przy stoisku obok mnie stoi dwóch panów, którzy palą jednego papierosa za drugim. Jestem zatruwana w miejscu pracy, ale nikomu to nie przeszkadza - mówi Czytelniczka.
Przystanki to „strefy wolne od dymu tytonipowego”, ale tuż obok przystanku palić już można...

Przystanki to „strefy wolne od dymu tytonipowego”, ale tuż obok przystanku palić już można... ©Grzegorz Olkowski

- Ta sytuacja powtarza się regularnie. Nikt nie chce mi pomóc, bo podobno nie ma takiego zakazu, ale czy targowisko miejskie nie jest miejscem publicznym? Skoro nie wolno palić na przystankach autobusowych, to dlaczego zakaz nie dotyczy miejsca, w którym pracuję? Jestem osoba niepalącą, a wracając do domu, czuję się jak nałogowy palacz - opowiada Czytelniczka.
[break]

Na podobny problem zwrócił uwagę również nasz Czytelnik w jednej z toruńskich kawiarni.

- Usiedliśmy z żoną w ogródku. Jest ładna pogoda, więc chcieliśmy przy okazji skorzystać ze słońca. Niestety, musieliśmy szybko wejść do środka, bo ogródek to raj dla palaczy. Panie, które siedziały obok, nie przyszły na ciasto ani lody, ale żeby sobie zapalić. Nie interesowało ich to, że przeszkadza nam dym nikotyny - mówi Czytelnik.

Oficjalnie nie wolno...


Co z tym zakazem? Gdzie wolno palić, a gdzie nie?

Jak się okazuje, zakaz palenia dotyczy tylko wnętrz lokali. Na zewnątrz palić można. Co na to Straż Miejska? Czytelniczka powiedziała nam, że kilka razy prosiła o interwencję, ponieważ strażnicy miejscy regularnie monitorują targowisko, na którym pracuje.

Jarosław Paralusz, rzecznik Straży Miejskiej w Toruniu mówi, że zakaz palenia obowiązuje w miejscach publicznych. Warto dodać: zamkniętych miejscach publicznych, np. w kawiarniach czy na przystankach. Za przystankiem czy w ogródku nie ma żadnych zakazów dla palaczy.

Na ulicy można palić


- Jeśli chodzi o sytuację na targowisku czy w kawiarnianym ogródku, to Straż Miejska nie ma podstaw do ukarania mandatem osoby palącej. Nie znam przepisów, które mówią, że na targowisku, ulicy czy jakiejkolwiek innej- otwartej przestrzeni nie wolno palić - mówi Jarosław Paralusz.

Kultura osobista pomoże?


Osobom niepalącym w takim wypadku nie pozostaje nic innego jak poprosić osobę palącą, by odeszła kilka metrów od nas albo samemu odejść. Powołanie się na kulturę osobistą nie zaszkodzi, a może pomóc, chociaż - jak powiedziała nam Czytelniczka - do niektórych osób takie argumenty nie trafiają.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nazwy przystanków (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A nazwy przystanków wokół UMK nadal nieuporządkowane. Był kiedyś przystanek AULA, to po otwarciu trasy na Bielany musieli zmienić na AULA UMK. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że na jednych...rozwiń całość

A nazwy przystanków wokół UMK nadal nieuporządkowane. Był kiedyś przystanek AULA, to po otwarciu trasy na Bielany musieli zmienić na AULA UMK. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że na jednych przystankach jest AULA UMK (po co? nie wiem - przy okazji zmieniono lektorkę w autobusach) a na przystanku po drugiej stronie jest AULA (po staremu). Do tego dawna Balonowa jest czytana w autobusie jako OD NOWA. Co więcej w rozkładach jazdy 26, 34 nie ma wpisanego przystanku Od Nowa w kierunku Placu Skalskiego - Toruń Plaza. Czas to poprawić! PS - lektorka czytając przystanek Wybickiego jest na tyle niezrozumiała, że nie wiadomo, w jaki przystanek własnie autobus wjechał. Często widzę dezorientację pasażerów, bo nie rozumieją co ta lektorka powiedziała. Zmienić!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo