Pokazali się w mocnej stawce

Zawodnik AZS-u UMK Energi Toruń Robert Fuchs (w środku) zaliczył bardzo dobry start w Lucernie. Ósemka z nim w składzie była tuż za podium Krystian Góralski
Jedno miejsce na podium zajęli polscy wioślarze podczas finałowych regat o Puchar Świata w Lucernie. Z brązu w wyścigu dwójek podwójnych cieszyły się bydgoszczanki.

Zawodniczki Lotto Bydgostii Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj długo prowadziły stawce rywalek, ale ostatecznie uległy na ostatnich metrach ekipie Nowej Zelandii i Litwy.

W Szwajcarii w rywalizacji wzięło udział dwanaście polskich osad. W składzie biało-czerwonych było pięciu zawodników AZS-u UMK Energi Toruń i dwóch reprezentantów Wisły Grudziądz.

Najlepiej spisała się ósemka w składzie m.in. z torunianinem Robertem Fuchsem. Nasi zawodnicy finiszowali na czwartej pozycji z czasem 5.38,450. Triumfowali Niemcy (5.31,880) przed Rosjanami (5.33,020) i reprezentantami Wielkiej Brytanii (5.35,560). Oprócz Fuchsa w osadzie ósemki płynęli: Krystian Aranowski (Zawisza Bydgoszcz), Michał Szpakowski, Piotr Juszczak (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj Lotto Bydgostia), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i sternik Daniel Trojanowski (Zawisza).

Blisko podium była też osada Mirosława Ziętarskiego. Czwórka podwójna, w której płynęli jeszcze Dariusz Radosz (Lotto Bydgostia), Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk) i Dawid Grabowski (Posnania Poznań), dobrze rozpoczęła finałowy bieg. Polacy do połowy dystansu płynęli na drugiej pozycji. Następnie spadli na trzecią, a metę minęli na piątym miejscu, ale do medalu mieli niewielką stratę. Wygrała Wielka Brytania 5.50,990 przed Estonią 5.52,370, USA 5.54,730, Nową Zelandią 5.55,080 i Polską 5.55,320.
Drugie miejsce w finale B zajęli grudziądzanie. Zawodnicy Wisły Konrad Wojewodzic i Mateusz Wilangowski wraz z Damianem Rosolskim (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Rafałem Hejmejem (Zawisza Bydgoszcz) w wyścigu czwórek bez sternika zajęli w finale B drugie miejsce 6.08,260. Wygrała Australia 6.07,230.

Nieco słabiej wypadli pozostali zawodnicy AZS-u UMK Energi.
Torunianie w swoich osadach zakończyli start w Lucernie zwycięstwem, ale było to dopiero w finale C.

W czwórce bez sternika wagi lekkiej był to Łukasz Pawłowski wraz z Przemysławem Borchardtem Adamem Sobczakiem i Dawidem Kamińskim (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk). Polacy uzyskali czas 6.15,870 i wyprzedzili Japonię 6.20,100 oraz Austrię 6.21,570.

Najlepsi w finale C byli też w dwójce bez sternika wagi lekkiej Radosław Krymski i Łukasz Makowski (obaj AZS UMK Energa Toruń). Biało-czerwoni z czasem 6.59,690 wyprzedzili Węgrów 6.59,800 i Austrię 7.05,880.
Najlepsi w Lucernie byli wioślarze z Nowej Zelandii, którzy wywalczyli 9 medali: 6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe.