Pokazowe cuda bez szansy na zwrot

Małgorzata Oberlan
Eco-Vital, Mat-Medic, Eco Bon Ton - co łączy te firmy? Sprzedaż bezpośrednia na pokazach, siedziba w Poznaniu i osoba Pawła Matysa, widniejącego w KRS w rubryce „dane wspólników”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 225416" sub="Tomasz Cywiński z Torunia reprezentuje swojego ojca Stanisława, który nie może zwrócić biostymulatora
Fot.: Grzegorz Olkowski ">
**Eco-Vital, Mat-Medic, Eco Bon Ton - co łączy te firmy? Sprzedaż bezpośrednia na pokazach, siedziba w Poznaniu i osoba Pawła Matysa, widniejącego w KRS w rubryce „dane wspólników”.**

<!** reklama>

Działalność tych firm budziła i budzi liczne kontrowersje w całym kraju. Klientom, najczęściej seniorom, z Torunia i regionu też dały się one we znaki.

Firma Eco-Vital prowadzi sprzedaż garnków na pokazach z udziałem znanych aktorów. Mat-Medic - cudownych biostymulatorów, które pomagać mają na kilkadziesiąt schorzeń, od bronchitu po zaburzenia seksualne.

Wszystkie towary są drogie, a najwięcej skarg dotyczy niemożności odstąpienia od zawartej na ich zakup umowy. Zawartej, podkreślmy, często pochopnie, pod wpływem impulsu i bez pełnej wiedzy o jej warunkach.

Prawie 200 tysięcy złotych kary

W listopadzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył postępowanie wobec spółki Eco-Vital, wszczęte po licznych skargach z całego kraju. Firmie wymierzył karę finansową, dokładnie 196 tysięcy 460 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Urzędnicy wytknęli poznańskiej spółce aż osiem praktyk uderzających w prawa konsumenckie, głównie z tymi, które utrudniały klientom rozwiązanie zawartych umów.

Firma Eco-Vital, po pierwsze, nie informowała o możliwości odstąpienia od nich i nie dostarczała stosownego formularza. Tymczasem garnki kupione na pokazie, a więc poza siedzibą firmy, można oddać bez podawania przyczyny w terminie 10 dni.

- Ponadto przedsiębiorca zastrzegał karę w wysokości 500 złotych za rezygnację z zakupów oraz wymagał ich osobistego zwrotu do siedziby firmy. Tymczasem zgodnie z przepisami, za odstąpienie od umowy nie można pobierać żadnych opłat. Konsument ponosi jedynie koszt dostarczenia towaru przedsiębiorcy i może to zrobić w dowolnej formie: pocztą, kurierem, osobiście - podkreśla Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

W Eco-Vitalu z decyzją i karą się nie zgodzili i odwołali się do sądu.

W stosunku do kolejnej spółki z siedzibą w Poznaniu i Pawłem Matysem w gronie właścicieli - Mat-Medic - UOKiK też prowadzi postępowanie. Jest ono w toku.

Mat-Medic w Toruniu zapraszała seniorów na „bezpłatne badania lekarskie” do lokalu przy Szosie Chełmińskiej. Tu ludzie w białych fartuchach (nie lekarze) „badają” i „stawiają diagnozy”. Jednocześnie oferując zakup biostymulatorów za około 4 tys. zł.

- W przypadku mojego ojca odstąpienie od umowy się nie powiodło, bo Mat-Medic utrzymuje, że podpisana została w siedzibie firmy - dopisała toruński adres do miejsc prowadzenia działalności - mówi Tomasz Cywiński z Torunia w imieniu ojca Stanisława. - Kwestionuję to nie tylko ja, ale i miejski rzecznik konsumentów. Dlatego wkroczyłem na drogę cywilnego postępowania sądowego.

Cywińscy zawiadomili też prokuraturę, ale Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód nie wszczęła postępowania, uznając, że to sprawa cywilna.

Z umową do sądu

Podobnie wygląda historia innej starszej torunianki, również ofiary biostymulatora.

- W przypadku pani Zyty Sielickiej firma Mat-Medic odesłała zwrócony uprzednio produkt wraz z pismem ze stwierdzeniem, iż „umowa nie może zostać rozwiązana, a jej postanowienia pozostają dla stron wiążące”. W takiej sytuacji zawiadomiłem Prokuraturę Rejonową Centrum-Zachód o podejrzenie popełnienia przestępstwa z artykułu 286 k.k. (doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie w błąd), popełnionego na szkodę pani Zyty przez pracowników firmy Mat-Medic - mówi adwokat Piotr Domański. - Ponadto zostaną podjęte kroki przed sądem cywilnym, a mianowicie wniesienie pozwu o stwierdzenie nieważności umowy kupna-sprzedaży.

W tej sprawie decyzji prokuratury jeszcze nie ma.

Zalecana wybitna czujność

Miejski rzecznik konsumentów uczula szczególnie seniorów (oni najczęściej są zapraszani na prezentacje), by nie podpisywali umów w pośpiechu i pod wpływem impulsu. Jak widać, odstąpienie od nich bywa wyzwaniem.

Komentarze 177

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nauczony

W mojej subiektywnej opinii tacy, jak wy to są zwykłe ścierwa, uważam, że powinniście gnić w Sztumie za swoje moim zdaniem nieuczciwe praktyki żerujące na osobach nie w pełni świadomych swoich zachowań.

n
nabrany x2x

Teraz ta firma nazywa się "pollana med" i młóci zachodnią Polskę!

K
Kukułka

Od 2018 firma ma nazwę Virgam sp. z o.o.

R
Rozbawiony

Sral cie pies.

B
Biuro

" Poniższe treści prezentowane na tym portalu noszą w sobie znamiona naruszających i szkalujących dobre imię Spółki, które jako dobro osobiste objęte jest ochroną prawną, zarówno przez przepisy prawa cywilnego jak również prawa karnego. Treści te są ewidentnie nieprawdziwe. Spółka posiada uzasadnione przypuszczenia, że za bezprawnym naruszeniem dobrego imienia Spółki, stoją podmioty konkurujące ze Spółką na tym samym rynku. Wykorzystują one ten portal do oczerniania Spółki, a z kłamliwych komentarzy czynią narzędzie do odstraszania przyszłych klientów Spółki.

W związku z powyższym Spółka zdecydowała się o całym nieuczciwym i bezprawnym procederze poinformować właściwe ograny ścigania. Spółka jest przekonana, że w trakcie postępowania wszystkie osoby odpowiedzialne za ten niegodziwy proceder zostaną ustalone i zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje karne"

x
x

zgadzam się ,nciągacze i oszuści

T
To-Nie-Uczciwe

Oto fakty.

Po zamknięciu Eko Vital, pracownicy i majątek firmy przeszło w zarządzanie firmy Veneda sp. zoo. Firma o której mowa regularnie, co kilka miesięcy zmienia nazwę.
Veneda, Simple Life, Housefire, Simply Healfy a obecnie Armenti. To jedno i to samo.
Dlaczego tak robią? Żeby skołować ludzi. Żeby zamknąć jedną spółkę i z „czystą kartą” zacząć nową działalność. Żeby zrobić w „konia” nie tylko klientów ale i banki (ale to inna historia). Żeby nie realizować gwarancji na produkty. Żeby … można wymieniać i wymieniać.
Obecnie firma ma siedzibę w Białymstoku. Teoretycznie prezesem jest Hubert Baran. Ten Baran, urodzony w 1992 dał się omotać pieniędzmi i tylko na papierze podpisuje się jako prezes. Faktycznie rządzi pani Iwona Jaśkowska,
Firma sprzedaje maty masujące. Swojego czasu były to maty Casada, swego czasu naprawdę dobrej firmy. Dziś … mam wątpliwości, lecz to moja subiektywna ocena. Gdy firma przebranżawiała się z czarnych naczyń, (w końcu to byłe Eko Vital) sprzedawała Matę Masującą Casada III za cenę 3700. W pakiecie oczywiście z czarnymi garnkami.
Chwilę później, cena skoczyła na 4500.
Po miesiącu – ponad 5 tysięcy.
Po kolejnym – prawie … uwaga … 7’000 zł.
Obecnie zrezygnowali ze sprzedaży Casada III. Za cenę 7’300 sprzedają … taki szmelc, jakiego na rynku jeszcze nie było. Maty wibracyjne (nie mylić z masyjącymi) które w produkcji kosztują max 250 zł.
Jak oni to robią? Otóż tworzą otoczkę „wygranej”. Klient ma wrażenie że trafiła mu się okazja z której tylko głupi by nie skorzystał. Dlaczego? Ponieważ do maty, dodają zestaw srebrnych naczyń. Naczynia te, z wyglądu przypominają inne – renomowane. Prelegent nie możę podawać nazw tych firm. I najczęściej tego nie robi. W obawie przed karą jakie te firmy mogłyby nałożyć na Venede i spółki córki. Sprytny prelegent tak jednak manipuluje słowami, że to ludzie na Sali wymieniają (bo najczęściej znają) te firmy. Powtórzenie nazw firm jest już zgodne z prawem. Świadomi ludzie wiedzą że za bardzo dobre naczynia takich firm jak Zepter, Philipiak czy Welmax trzeba zapłacić kilka tysięcy. Jednak naczynia tych firm z tymi jakie daje firma Veneda nie mają NIC WSPÓLNEGO !!! jest to tylko duży i ciężki prezent. Dlaczego – wyjaśnie później.
Dodatkowo, dla atrakcyjności oferty, dająkolejny DUŻY PREZENT - odkurzacz wodny. Znów odwołują się do renomowanych firm. Jednak o odkurzaczu jaki dają w prezencie nie będę nic mówił… ŻAL SŁÓW
W trakcie pokazu, prelegent odwołuje się do osób które mają bardzo dobrej jakości naczynia ze stali szlachetnej oraz użytkowników renomowanych odkurzaczy wodnych. Po ich opiniach pada pytanie o to, ile zapłacili. Z reguły około 3-4-5 tysięcy.
Jak tworzy się okazję? Otóż w dniu spotkania, w trakcie losowania (oczywiście ustawione – wiadomo kto wygra) mata wibracyjna jest tańsza. W prezencie dają naczynia (podobne do tych renomowanych). Dają również odkurzacz (podobny do renomowanych). Później jakieś gadżety. No „SUPER” OKAZJA !!!
Dlaczego takie duże i ciężkie prezenty?
bo w przypadku chęci zwrotu. Konsument musi zwrócić sprzęt do siedziby firmy. A nadanie takich paczek ( duże i ciężkie )przez Pocztę Polską jest dość drogie. Nie mówiąc już o tym, że jest problem z samym nadaniem paczki.
Reasumując. Firma Veneda i spółki córki – moim skromnym zdaniem – oszukują. Kogo ?
- Banki – zmieniając nazwy i podpisując dzięki temu nowe pełnomocnictwa na udzielane kredyty
- partnerów biznesowych – dostawców towarów
- klientów – sprzedając towar słabej jakości za wygórowane kwoty. Nie informują przy tym najczęściej o przeciwskazaniach do korzystaniu z ich sprzętu (rozrusznik serca, epilepsja itd.), co może zakończyć się wręcz tragicznie dla nieświadomej starszej osoby.
- a na końcu – oszukują swoich pracowników, nakładając kary odciągane z wynagrodzenia. (które i tak osiągają średnio 10’000 zł !!!. Tyle zarabia każdy pracownik którego widzicie w trakcie prezentacji)
Chcesz wiedzieć więcej ?

[email protected]

G
Gość

Mnie dzisiaj wygnali ,bo nie chciałam usiąsćw mijscu ,które pani prowadząca wyznaczyła...Co za agresja !!! Zwykłe prostaki !!!!

p
pies Huckelberry

Panie Ziobro weż się pan za tę firmę i jej podobne.

C
Caviglia

Obserwuję tych oszustów-bandziorów już od dawna j stwierdzam, ze stają się coraz bardziej agresywniejsi wobec zaproszonych. Grożą, szantażują, zastraszają to nowy trend w ich bandyckiej działalności.

s
stach

oszusci i zlodzieje

O
Oszukana przez nich

Witam panią mam do pani kilka pytań na temat tej firmy oszukali mnie naciagneli.. Rozwiazalam z nimi umowe.. Prosze o kontakt

a
aleksa zTrójmiasta

firma Vital-MIx zatrudnia naciągaczy. Wymagają wypełnienia umowy, ale sami jej nie wypełniają. Wszelkie "gradusy" to fikcja. Ich garnki są złej jakości, a reklamacji nie przyjmują. To banda naciągaczy.

G
Gość

Proszę o porade. Babcia kupiła na prezentacji Sen Center w hotelu odkurzacz i samowar. Wpłaciła juz 2000 a jeszcze ma do wpłaty dwie raty. Samowar już ma w domu a w ciągu 30 dni ma przyjechać kurier z odkurzaczem. Babcia chce odstąpić od umowy. Wysłać odstąpienie. Czy lepiej wtedy nie przyjmować już od kuriera odkurzacza? Lub oddac ju jeszcze samowar?

o
ola

tez mialam wypadek z tym nie szczesnym szybkowarem zostal popazony brzuch i lewa reka prawie miesiac zwolnienia garnek sie nie nadaje z tego co sie dowiedzialam to jeden z zaworow nie zadzialal i dlatego wybuchl czy juz sie moze dowiedzialas gdzi ez tym isc??

Dodaj ogłoszenie