Polacy za granicą. Robert Lewandowski mistrzem Niemiec, gol Adama Buksy, Łukasz Fabiański obronił karnego [AKTUALIZACJA]

Tomasz Dębek
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski AP/Associated Press/East News
Gole Roberta Lewandowskiego (który został z Bayernem mistrzem Niemiec) i Adama Buksy, a także obroniony rzut karny w wykonaniu Łukasza Fabiańskiego to najlepsze momenty ostatnich występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych. Jak spisali się pozostali Biało-Czerwoni?

Największa uwaga kibiców skupiona jest oczywiście na Robercie Lewandowskim. Napastnik Bayernu zdobył bramkę w meczu z Borussią Dortmund (3:1). Nieco słabsza forma strzelecka w ostatnim czasie – dwa gole w czterech spotkaniach – sprawiła, że Polakowi trudno będzie pobić rekord z zeszłego roku. Na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu „Lewy” ma na koncie 33 trafienia, do wyrównania swojego najlepszego osiągnięcia potrzebuje ośmiu trafień.

Z rekordem czy nie, Polak już może cieszyć się z kolejnego mistrzostwa Niemiec. Dzięki wygranej z Borussią Bayern zapewnił sobie 10. tytuł z rzędu. Media wychwyciły jednak, że Lewandowskiemu do szalonej radości było daleko. Na klubowej imprezie urządzonej w celu „oblania” sukcesu spędził zaledwie 62 minuty. Trudno nie wysnuć wniosku, że ma to związek ze spekulacjami o jego transferze do FC Barcelony.

– Zaplanowane jest spotkanie w sprawie mojego kontraktu, ale na razie jeszcze do niego nie doszło. Do tej pory nie usłyszałem nawet słowa o swojej sytuacji, chociaż w mediach pojawiają się różne informacje. Ta sytuacja nie jest łatwa również dla mnie – przyznał przed kamerami Viaplay.

Mistrzostwo Bundesligi, tyle że austriackiej, świętował w weekend też Kamil Piątkowski. On jednak należy do grupy zawodników, którzy grają w tym sezonie niewiele. Stracił kilka miesięcy na leczenie złamanej kostki, później występy na boisku przeplatał z siedzeniem na ławce. Ostatnie spotkanie Red Bulla Salzburg oglądał z tej drugiej perspektywy.

Problemy z regularną grą ma wielu innych kadrowiczów. Miejsce w składzie Trabzonsporu stracił Tymoteusz Puchacz, który na sześć ostatnich meczów ligowych zagrał tylko w jednym (w dwóch pauzował z powodu zawieszenia). Z ławki Norwich rzadko podnosi się Przemysław Płacheta - w ośmiu poprzednich spotkaniach Premier League rozegrał zaledwie 17 minut.

Trudne chwile przeżywają Polacy grający na zapleczu Premier League. W zeszłym tygodniu z Championship spadło Derby County Krystiana Bielika i Bartosza Cybulskiego. W weekend dołączyło do nich Barnsley Michała Helika. 26-letni stoper z powodu kontuzji od początku kwietnia nie mógł pomóc kolegom w walce o utrzymanie. W tym czasie zdobyli tylko dwa punkty w pięciu meczach.

Bramkarze:
Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) na ławce z Salernitaną (1:2),
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) 90 minut z Bochum (2:0),
Łukasz Fabiański (West Ham United) 90 minut i obroniony rzut karny z Chelsea (0:1),

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) kontuzja, poza kadrą z Torino (1:2),
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) 90 minut i żółta kartka z Niżnym Nowogrodem (2:1),

Mateusz Klich (Leeds United) do 45. minuty z Crystal Palace (0:0),
Kacper Kozłowski (Royale Union Saint Gilloise) od 87. minuty z Anderlechtem (3:1),
Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny) weekend bez meczów w lidze greckiej,
Karol Linetty (Torino) na ławce ze Spezią (2:1),
Konrad Michalak (Konyaspor) do 82. minuty z Yeni Malatyasporem (3:2),
Jakub Moder (Brighton & Hove Albion) kontuzja, poza kadrą z Southamptonem (2:2),

Napastnicy:
Adam Buksa (New England Revolution) 90 minut, gol i żółta kartka z D.C. United (2:3),

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) 90 minut i gol z Borussią Dortmund (3:1),

Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia) do 79. minuty z Reims (1:0),
Krzysztof Piątek (Fiorentina) od 59. minuty z Salernitaną (1:2),
Karol Świderski (Charlotte FC) 90 minut z Colorado Rapids (0:0).