Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka społeczna i rynek

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan Jacek Smarz
Skutki programu „Rodzina 500 plus” są dobrym przykładem na to, jak narzędziami polityki społecznej można wpływać na gospodarkę.

Odbierane co miesiąc 500 czy nawet 1500 złotych przywróciło wielu rodzinom godność, a kobietom - dało oddech. Już nie są tak zdeterminowane, by brać robotę za najniższą krajową pensję. Z przykrością odnotowały ten fakt różne firmy i zakłady. Zaskoczone odpływem damskiej siły roboczej w wieku rozrodczym po pierwsze doceniły pracownice starsze. Po drugie, zmuszone były podnieść wynagrodzenia. Pracodawcy, z którymi rozmawiam, nie kryją, że tak właśnie zadziało „500 +”.

Zobacz także:Praca w Toruniu. Ciągle brakuje chętnych

Oczywiście, wprowadzenie nowego świadczenia wychowawczego zbiegło się ze spadkiem bezrobocia. Można zatem podsumować, że na rynek pracy Anno Domini 2016 ukształtowały wspólnie i polityka społeczna, i tzw. niewidzialna ręka rynku.

Co z tego mamy w regionie? Ano wygrzebujemy sie powoli z krajowego ogona, tak jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy, jak i wysokość zarobków. Mamy kogo gonić. Gorzej od nas zarabiają tylko mieszkańcy Warmii i Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska