Polska pokonała Mołdawię 2:0

Sławomir Kabat
W drugim meczu piłkarskich eliminacji do mistrzostw świata 2014 Polska pokonała wczoraj we Wrocławiu Mołdawię 2:0 (1:0).

Po remisie z Czarnogórą w piątek 2:2, wczoraj podopieczni Waldemara Fornalika zmierzyli się w drugim meczu eliminacji do mistrzostw świata w Brazylii z Mołdawią (141. zespół w rankingu FIFA, Polska - 56).<!** reklama>

Wtorkowy mecz był drugim w ciągu pięciu dni, który kibice mogli obejrzeć po wykupieniu za 20 zł usługi pay-per-view oferowanej przez jedną z platform cyfrowych i kilku sieciach kablowych. TVP twierdziło, że nie było w stanie sprostać wygórowanym - jej zdaniem - finansowym oczekiwaniom firmy Sportfive. Według „Newsweeka” właściciel praw do transmisji naszej reprezentacji oczekiwał za pakiet obejmujący 10 meczów eliminacji i 14 towarzyskich około 25 mln zł.

Brak transmisji zachęcił kibiców do wybrania się do Wrocławia, choć jeszcze dzień przed meczem sprzedano zaledwie 15 tysięcy biletów - ceny wejściówek to 40, 80, 120 zł (stadion mieści 42.000 widzów). W dniu meczu przed obiektem na Oporowskiej działy się dantejskie sceny. Godzinę przed meczem tłumy kibiców musiały stać do jednej kasy po bilety.

Rywale za wszelką cenę chcieli zatrzeć złe wrażenie z pierwszego meczu w Kiszyniowie, w którym przegrali z Anglią 0:5, a jednocześnie sprawić prezent swojemu selekcjonerowi Ionowi Carasowi, który wczoraj obchodził 62 urodziny.

W pierwszej połowie Polacy zagrali bardzo nerwowo, bez pomysłu na grę. Biało-czerwoni przeważali, ale nie potrafili stworzyć wielu sytuacji podbramkowych. Udaną akcję miał w 5. minucie Saganowski, który po uderzeniu głową nie trafił do bramki. Dopiero w 33 min po faulu na Łukaszu Piszczku rzut karny wykorzystał Jakub Błaszczykowski.

W II połowie Polacy atakowali, ale brakowało szczęścia. W 81. minucie po wrzutce Błaszczykowskiego z rzutu rożnego pod bramką piłka została wycofana w okolice chorągiewki, który wrzucił ją raz jeszcze na pole karne. Wawrzyniak wyprzedził rywala i idealnie mierzonym strzałem trafił przy dalszym słupku.