Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę linii między Toruniem i Chełmżą

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Linia kolejowa między Toruniem i Chełmżą zostanie przebudowana
Linia kolejowa między Toruniem i Chełmżą zostanie przebudowana archiwum
Kolejarze podpisali wartą niemal 140 milionów złotych netto umowę na projekt i przebudowę linii kolejowej między Toruniem i Chełmżą. Dzięki tej inwestycji powstanie jeden nowy przystanek, trzy inne zostaną zmodernizowane. Wszystko powinno być gotowe w 2022 roku. Aktualizacja - dostaliśmy z PKP informację, gdzie będzie ulokowany nowy przystanek na Mokrem.

Wszystko wskazuje na to, że planowana od dawana rewitalizacja toruńsko-chełmżyńskiego odcinka linii kolejowej nr 207 wreszcie trafiła na właściwe tory. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg w tej sprawie Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rok temu. W czerwcu 2018 roku postępowanie zostało jednak unieważnione z powodu awarii systemu informatycznego, która zaburzyła procedurę. W lipcu kolejarze rozpisali nowy konkurs i otrzymali sześć ofert. Firmy, które zgłosiły trzy najwyżej ocenione propozycje, stanęły w kolejnych szrankach - aukcji elektronicznej. Rywalizację ostatecznie wygrała spółka Porr, proponując za przygotowanie projektu i zrealizowanie go 139,2 miliona złotych netto. Z tą firmą PKP-PLK podpisały umowę.

Polecamy

- PLK poprawią standard obsługi podróżnych w Łysomicach, Ostaszewie i Grzywnie. Przebudowane perony ułatwią korzystanie z pociągów. Dzięki pochylniom zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Będą nowe wiaty, ławki, energooszczędne oświetlenie, wymienione zostanie oznakowanie - wylicza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. - Na zrewitalizowanym odcinku linii nr 207 zostanie zbudowany nowy przystanek Toruń Mokre, który poprawi dostęp do kolei w północnych dzielnicach miasta. Zmieni się lokalizacja przystanku w Ostaszewie Toruńskim, który zostanie przeniesiony o około 700 metrów bliżej centrum wsi, co poprawi dostęp podróżnych do kolei.

Kolejarze wymienią w sumie 19 kilometrów torów, zbudują 16 nowych rozjazdów, oraz dwa nowe tory w Łysomicach i przed stacją Toruń - Wschodni. Nowy przystanek Toruń Mokre zostanie zbudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Kociewskiej.

Zobacz także: Tak wygląda Toruń w czasie epidemii koronawirusa. Zobacz zdjęcia!

- Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, zamiast obecnej średniej prędkości 90 km na godzinę, a pociągi towarowe przyśpieszą do 80 km/h, zamiast obecnych 40 km/h - dodaje Przemysław Zieliński. - Poziom bezpieczeństwa na linii zwiększy wymiana i modernizacja urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Nowa nawierzchnia i urządzenia na 14 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych zapewnią sprawne i bezpieczne przekraczanie torów przez kierowców i pieszych. Przebudowa obejmie też 15 przepustów.

Przebudowa powinna się rozpocząć w marcu 2021 roku. Podczas remontu kursować będą autobusy zastępcze po drodze krajowej nr 91 z dojazdem do miejscowości Grzywna, w rejon przystanku osobowego.

Wszystko ma być gotowe w 2022 roku. Inwestycję w 85 procentach finansuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Europejskiego.

Czytaj także: "W naszych rękach jest nasze zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie". Prezydent Torunia zachęca do akcji "zostań w domu"

Torunianie i nie tylko torunianie, czekają również na realizację innego wielkiego zadania kolejowego. Na remont czekają dworce Miejski i Wschodni, most kolejowy i tory między dworcem Głównym i Wschodnim. Zadanie będzie realizowane w ramach drugiej edycji programu BiT-City przez trzy podmioty: Polskie Koleje Państwowe SA, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Gminę Miasta Toruń. Największy, sięgający 50 procent udział w tym przedsięwzięciu mają Polskie Linie Kolejowe. PLK ma wyremontować most im. Ernesta Malinowskiego, zbudować drugi tor w Bramie Kolejowej pod placem Pokoju Toruńskiego, przebudować perony dworca Miejskiego i Wschodniego, przedłużyć podziemne przejście na dworcu Miejskim do ul. Sowińskiego, oraz zmodernizować cały odcinek linii kolejowej nr 353 między dworcem Głównym i Wschodnim. Tak, aby po moście pociągi mogły jeździć z prędkością 60 kilometrów na godzinę, a poza mostem dwa razy szybciej. Na moście, jak wiadomo, ma powstać również droga rowerowa.
Jak zapowiada PKP, prace na dworcu Toruń Wschodni obejmą modernizację budynku oraz przebudowę i zagospodarowanie terenu przydworcowego. Z uwagi na duży potencjał komercyjny zrewitalizowany zostanie także budynek administracyjny znajdujący się obok dworca. Na parterze dworca znajdą się hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe (kiosk, gastronomia). Przestrzeń na pierwszym piętrze zostanie wykorzystana na potrzeby obsługi dworca oraz na cele techniczne. Natomiast na parterze dworca Toruń Miasto będą kasy, poczekalnia, toalety i przestrzeń dla najemców komercyjnych. Ze względu na dogodną lokalizację dworca na pierwszym piętrze planowane jest urządzenie hostelu.

Czytaj także: Dentyści w Toruniu: gdzie skorzystać z pomocy podczas epidemii koronawirusa?

Gmina będzie odpowiadała za przebudowę ul. Sowińskiego, budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim, przebudowę skrzyżowania ul. Żółkiewskiego i Skłodowskiej-Curie oraz modernizację Garbatego Mostka. Przypominamy, że mostek ma ponad sto lat i według planów z początku dekady, miał odzyskać swój dawny blask.

W ubiegłym roku udało się rozstrzygnąć przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Kontrakt wart niemal 12 milionów złotych brutto zdobył gdański Transprojekt. W marcu tego roku wykonawca miał przekazać koncepcje programowo-przestrzenne dla pierwszej i trzeciej części zadania. Cała dokumentacja powinna być natomiast gotowa do listopada 2021 roku. Jak mówili w ubiegłym roku kolejarze, realizacja wszystkich zaproponowanych przez projektantów wytycznych powinna trwać do roku 2023, chociaż z wyremontowanych dworców mieliśmy skorzystać już w połowie 2022 roku. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska