Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Fogiel: To format dla państw, które łączą specjalne więzi

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Radosław Fogiel analizował m.in. przyczyny oporu państw członkowskich UE wobec przystąpienia Ukrainy do Unii
Radosław Fogiel analizował m.in. przyczyny oporu państw członkowskich UE wobec przystąpienia Ukrainy do Unii Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
– Konsultacje międzyrządowe to format dla państw, które łączą specjalne więzi. Celem środowych rozmów w Kijowie było m.in. pokazanie po raz kolejny bezprecedensowego wsparcia dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy. Na takich ruch nie zdecydował się jeszcze żaden kraj – powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i jego ukraińskiego odpowiednika Denysa Szmyhala. Efektem rozmów jest podpisanie wielu umów dotyczących dwustronnej współpracy w zakresie obronności, energetyki, środowiska, współpracy transgranicznej i celnej, a także polityki regionalnej i pamięci narodowej. Ustalono, że Polska weźmie udział w powojennej odbudowie Ukrainy i wspierać rozwój samorządów w tym kraju.

„Nowy, wyższy wymiar współpracy”

Spotkanie w Kijowie odbyło się z inicjatywy polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował Radosław Fogiel w programie „Jedziemy” na antenie TVP Info.

– Konsultacje międzyrządowe to format dla państw, które łączą specjalne więzi – powiedział, tłumacząc, że powstał nowy, wyższy wymiar współpracy między państwami.

Fogiel dodał, że spotkaniu przyświecało także przeświadczenie, iż choć Ukraina walczy, jest jednocześnie funkcjonującym krajem, który musi przywracać choćby namiastki normalności. Konkretnym efektem rozmów były zaś podpisane memoranda dotyczące współpracy dwustronnej.

Ukraina w UE?

W rozmowie pojawił się też wątek oporu państw członkowskich UE wobec przystąpienia Ukrainy do Unii.

– To nie jest łatwe i wiele sceptycznych słów padało podczas posiedzenia Rady UE w Brukseli – przyznał poseł PiS. Jego zdaniem, wynika to m.in. z poczucia winy, które przeradza się w tendencję do unikania tematu. Radosław Fogiel wyraził pogląd, że część państw może również postrzegać Ukrainę jako zagrożenie dla forsowanych przez siebie od lat projektów federalizacji UE. Jak podkreślił, Ukraina ceni swoją niezależność.

Fogiel zwrócił też uwagę na inny aspekt sprawy. – Jeżeli przez ostatnie lata elity polityczne m.in. Niemiec oswajały i siebie, i swoje społeczeństwa z tym, że Rosja jest godnym zaufania partnerem, to nawet w aspekcie psychologicznym trudno jest im zmienić sposób myślenia – ocenił.

Konsultacje z Wielką Brytanią

Wicerzecznik PiS był pytany także o planowane konsultacje z Wielką Brytanią. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że obecnie trwają ustalenia w tej sprawie, a miejsce spotkania zostanie dopiero uzgodnione.

– Dziś Wielka Brytania jest jednym z bliższych pozaunijnych sojuszników Polski – powiedział Fogiel. Przywołał swoją ostatnią rozmowę z brytyjską ambasador, która przyznała, że nasze kraje w sprawie Rosją mają takie same cele. – To bardzo dobrze rokuje, jeśli chodzi o inne pola współpracy – ocenił.

tvp.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Fogiel: To format dla państw, które łączą specjalne więzi - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska