Pomnik artylerii z placu Zwycięstwa zostanie przeniesiony

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Plac i pomnik artylerzystówPlac i pomnik artylerzystów
Plac i pomnik artylerzystówPlac i pomnik artylerzystów Jacek Smarz
Stowarzyszenia z lewobrzeżnego Torunia proponowały, aby artylerzystów wraz z cokołem przenieść tam, gdzie toruńskie tradycje artyleryjskie są najbardziej widoczne, czyli w okolice poligonu. Ten wariant jednak w ogóle nie był podczas konsultacji brany pod uwagę...

Rozmowa z PAWŁEM PIOTROWICZEM, dyrektorem magistrackiego wydziału komunikacji społecznej i informacji
[break]
Podczas konsultacji społecznych, dotyczących nowej lokalizacji pomnika artylerzystów, były brane pod uwagę trzy miejsca: plac ToMiTo obok cmentarza garnizonowego, okolice Kaszownika i teren przy Bastionie Menniczym, gdzie kiedyś stały popularne „armatki”. Które najbardziej spodobało się ich uczestnikom?
Ci, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez nas spacerze badawczym, jednogłośnie opowiedzieli się za skwerem na placu Towarzystwa Miłośników Torunia. Stwierdzili nawet, że już dalej nie idą i pozostałych dwóch nie chcą oglądać, bo to najlepszy punkt, jaki sobie upatrzyli. O opinie w tej sprawie poprosiliśmy również różne osoby i organizacje wojskowe, oraz związane z ochroną miejsc pamięci narodowej, do których zostały wysłane pisma z informacją o planowanych przenosinach pomnika.
I jakie przyszły odpowiedzi?
Tu już była nieco większa różnorodność. Poza placem Towarzystwa Miłośników Torunia, wskazywano także teren przy Kaszowniku, w sąsiedztwie wylotu ulicy Gregorkiewicza. Szkoła wojskowa i w ogóle środowiska toruńskie zdecydowanie opowiedziały się jednak za skwerem przy placu ToMiTo, jako miejscem najlepiej wyeksponowanym. W drugim przypadku pomnik stanąłby w zagłębieniu terenu, przez co byłby niestety częściowo zasłonięty.
Stowarzyszenia z lewobrzeżnego Torunia proponowały, aby artylerzystów wraz z cokołem przenieść tam, gdzie toruńskie tradycje artyleryjskie są najbardziej widoczne, czyli w okolice poligonu. Ten wariant jednak w ogóle nie był podczas konsultacji brany pod uwagę...
Takiej lokalizacji zdecydowanie sprzeciwiły się środowiska wojskowe. Mundurowi uznali, że mimo wyraźnych związków z poligonem, pomnika nie należy przenosić na rubieże, ale zostawić go na prawym brzegu blisko centrum, gdzie będzie ludziom na co dzień o tych artyleryjskich tradycjach miasta przypominał.

Rozmowa z OLGIERDEM KĘDZIERSKIM, prezesem Stowarzyszenia Stawki
Pomnik artylerzystów nie trafi jednak na lewy brzeg, jak postulowaliście, ale wyląduje na placu ToMiTo u wylotu ulicy PCK. Co Pan na to?
Jestem nieco zaskoczony, chociaż można się było spodziewać, że miasto będzie na siłę starało się upchnąć pomnik tak, by został w prawobrzeżnej części miasta. Upchnąć dosłownie, bo przecież na placu ToMiTo jest tak mało miejsca. Gdzie się ci żołnierze, uczestnicy organizowanych przed nim uroczystości pomieszczą? Nie rozumiem tego, można było przecież dać szansę lewobrzeżu, gdzie tego typu ogólnodostępnych miejsc nie ma wcale, jest za to sporo punktów, w których pomnik można by było doskonale wyeksponować.
Mieszkańcy prawego brzegu narzekają na nadmiar pomników, Pan natomiast zwraca uwagę na niedobór zorganizowanych miejsc pamięci po lewej stronie rzeki...
Tu nie chodzi tylko o miejsca pamięci, ale raczej przestrzeń dla uroczystości. U nas, nie licząc zamkniętych terenów jednostek wojskowych, nic takiego się nie odbywa, bo nie ma przy czym. W prawobrzeżnej części miasta niemal wszystkie jednostki wojskowe zostały zlikwidowane, lub przeniosły się na lewy brzeg. To tam jednak oficjalnie obchodzone są wszystkie święta, my natomiast nadal jesteśmy jedynie brudnym zapleczem. Występując do magistratu z pismem w sprawie przeniesienia pomnika na lewy brzeg, mieliśmy nadzieję, że w ten sposób uda się zmniejszyć te dysproporcje, między obiema częściami miasta.
Przeprowadzce w okolice poligonu przeciwstawić się miały środowiska wojskowe.
Ale dlaczego?
Ponieważ bliskie sąsiedztwo centrum miasta jest bardziej nobilitujące. Na placu ToMiTo artyleryjski monument będzie bardziej widoczny.
Wychodząc z tego założenia, należałoby przenieść na prawy brzeg Wisły wszystkie jednostki wojskowe, nie zapominając o dworcu, który choć nazywa się Główny, stoi w tej „mniej reprezentacyjnej” części miasta.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Domel
jakbys czytał, tobyś wiedział, że tam ma powstać nowy gmach sądu...
M
Munciołek
Proszę napisać 100 razy Zawacka bo tak się nazywała. Może coś w szanownej głowie zostanie .
J
Jan III
Po co wymiarowi (sądowi) nowoczesny gmach ? Przecież sędziowie, ci z SO przede wszystkim, tkwią z myśleniem w głębokim średniowieczu...prawie jak inkwizycja, mała wina - surowa kara, wielka wina...amen...rozgrzeszony
M
Mac Donald
będą mu PO picę latały zamiast oficera BORU.
M
Munciołek
Nie przesadzaj ! Z niego artylerzysta jak z koziej du.. trąba !
P
Pol
Jakie stowarzyszenia tego chca ?!W Polsce sa tylko grupy pajacow ktore napelniaja swoje konta w bankach !! Ktory z torunskich "politykow" sprzedal juz ten plac ??
P
Pol
Kolo poligonu mogliscie postawic pomnik Pilsudskiemu lub pani Zawadzkiej !!
P
Pol
a na miejscu postawic panu Rydzykowi nowa rezydencje !! Z** patrzec jak Polacy schodza na psy !! Torunscy dupolizy PiSu potrzebija miejsce na postawienie pomnika Kaczorowi ??
s
shadow
komu przeszkadza ten pomnik?
pewnie chodzi o większy parking
a
abc
proponuje R.Sikorskiemu przed dworek postawić
Dodaj ogłoszenie