Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik artylerii z placu Zwycięstwa zostanie przeniesiony

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Plac i pomnik artylerzystówPlac i pomnik artylerzystów
Plac i pomnik artylerzystówPlac i pomnik artylerzystów Jacek Smarz
Stowarzyszenia z lewobrzeżnego Torunia proponowały, aby artylerzystów wraz z cokołem przenieść tam, gdzie toruńskie tradycje artyleryjskie są najbardziej widoczne, czyli w okolice poligonu. Ten wariant jednak w ogóle nie był podczas konsultacji brany pod uwagę...

Rozmowa z PAWŁEM PIOTROWICZEM, dyrektorem magistrackiego wydziału komunikacji społecznej i informacji
[break]
Podczas konsultacji społecznych, dotyczących nowej lokalizacji pomnika artylerzystów, były brane pod uwagę trzy miejsca: plac ToMiTo obok cmentarza garnizonowego, okolice Kaszownika i teren przy Bastionie Menniczym, gdzie kiedyś stały popularne „armatki”. Które najbardziej spodobało się ich uczestnikom?
Ci, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez nas spacerze badawczym, jednogłośnie opowiedzieli się za skwerem na placu Towarzystwa Miłośników Torunia. Stwierdzili nawet, że już dalej nie idą i pozostałych dwóch nie chcą oglądać, bo to najlepszy punkt, jaki sobie upatrzyli. O opinie w tej sprawie poprosiliśmy również różne osoby i organizacje wojskowe, oraz związane z ochroną miejsc pamięci narodowej, do których zostały wysłane pisma z informacją o planowanych przenosinach pomnika.
I jakie przyszły odpowiedzi?
Tu już była nieco większa różnorodność. Poza placem Towarzystwa Miłośników Torunia, wskazywano także teren przy Kaszowniku, w sąsiedztwie wylotu ulicy Gregorkiewicza. Szkoła wojskowa i w ogóle środowiska toruńskie zdecydowanie opowiedziały się jednak za skwerem przy placu ToMiTo, jako miejscem najlepiej wyeksponowanym. W drugim przypadku pomnik stanąłby w zagłębieniu terenu, przez co byłby niestety częściowo zasłonięty.
Stowarzyszenia z lewobrzeżnego Torunia proponowały, aby artylerzystów wraz z cokołem przenieść tam, gdzie toruńskie tradycje artyleryjskie są najbardziej widoczne, czyli w okolice poligonu. Ten wariant jednak w ogóle nie był podczas konsultacji brany pod uwagę...
Takiej lokalizacji zdecydowanie sprzeciwiły się środowiska wojskowe. Mundurowi uznali, że mimo wyraźnych związków z poligonem, pomnika nie należy przenosić na rubieże, ale zostawić go na prawym brzegu blisko centrum, gdzie będzie ludziom na co dzień o tych artyleryjskich tradycjach miasta przypominał.

Rozmowa z OLGIERDEM KĘDZIERSKIM, prezesem Stowarzyszenia Stawki
Pomnik artylerzystów nie trafi jednak na lewy brzeg, jak postulowaliście, ale wyląduje na placu ToMiTo u wylotu ulicy PCK. Co Pan na to?
Jestem nieco zaskoczony, chociaż można się było spodziewać, że miasto będzie na siłę starało się upchnąć pomnik tak, by został w prawobrzeżnej części miasta. Upchnąć dosłownie, bo przecież na placu ToMiTo jest tak mało miejsca. Gdzie się ci żołnierze, uczestnicy organizowanych przed nim uroczystości pomieszczą? Nie rozumiem tego, można było przecież dać szansę lewobrzeżu, gdzie tego typu ogólnodostępnych miejsc nie ma wcale, jest za to sporo punktów, w których pomnik można by było doskonale wyeksponować.
Mieszkańcy prawego brzegu narzekają na nadmiar pomników, Pan natomiast zwraca uwagę na niedobór zorganizowanych miejsc pamięci po lewej stronie rzeki...
Tu nie chodzi tylko o miejsca pamięci, ale raczej przestrzeń dla uroczystości. U nas, nie licząc zamkniętych terenów jednostek wojskowych, nic takiego się nie odbywa, bo nie ma przy czym. W prawobrzeżnej części miasta niemal wszystkie jednostki wojskowe zostały zlikwidowane, lub przeniosły się na lewy brzeg. To tam jednak oficjalnie obchodzone są wszystkie święta, my natomiast nadal jesteśmy jedynie brudnym zapleczem. Występując do magistratu z pismem w sprawie przeniesienia pomnika na lewy brzeg, mieliśmy nadzieję, że w ten sposób uda się zmniejszyć te dysproporcje, między obiema częściami miasta.
Przeprowadzce w okolice poligonu przeciwstawić się miały środowiska wojskowe.
Ale dlaczego?
Ponieważ bliskie sąsiedztwo centrum miasta jest bardziej nobilitujące. Na placu ToMiTo artyleryjski monument będzie bardziej widoczny.
Wychodząc z tego założenia, należałoby przenieść na prawy brzeg Wisły wszystkie jednostki wojskowe, nie zapominając o dworcu, który choć nazywa się Główny, stoi w tej „mniej reprezentacyjnej” części miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomnik artylerii z placu Zwycięstwa zostanie przeniesiony - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska