Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad dwa miliony zł zainwestowano w bezpieczeństwo mieszkańców

Marek Wojciekiewicz
W tej chwili trwa demontaż starych barier energochłonnych. Drogowcom utrudnia prace spory ruch w tym miejscu
W tej chwili trwa demontaż starych barier energochłonnych. Drogowcom utrudnia prace spory ruch w tym miejscu Marek Wojciekiewicz
W ubiegłym tygodniu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 z ulicą Łunawską pojawiła się ekipa drogowców, wytypowana do przebudowy tego newralgicznego miejsca.

Wybudowane zostanie całkowicie nowe skrzyżowanie, wymienione będą wszystkie warstwy nawierzchni a także zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Zanim mogło do tego dojść, potrzebne były długie negocjacje i spory, także o zakres prac, który miałyby być przeprowadzone. Jednak historia tej inwestycji sięga jeszcze głębiej.

Blokada w proteście

Idea przebudowy zaczęła nabierać tempa, gdy grupa zdeterminowanych mieszkańców zagroziła blokadą drogi krajowej w proteście przeciwko bezczynności zarządcy „jedynki” w kwestii bezpieczeństwa. Poparli ich radni i burmistrz miasta, w Urzędzie Miasta w Chełmnie odbyło się spotkanie radnych oraz osób zaangażowanych w tę sprawę. Na początku lutego do naszego miasta przyjechał Marek Kowalczyk, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który spotkał się z burmistrzem i Janem Jurczakiem, przewodniczącym Komisji Budżetu i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Chełmna. Ten ostatni o efektach wizyty poinformował radnych na sesji. - Jeszcze w tym roku ma być rozwiązana kwestia skrzyżowania ulicy Łunawskiej z „jedynką” - poinformował kolegów radny Jan Jurczak.
Pojawienie się w czwartkowy mglisty poranek sporej grupy pracowników w pomarańczowych kamizelkach to znak, że zarządca drogi słowa dotrzymał. Prace rozpoczęły się od demontażu starych barier energochłonnych i pionowych oznaczeń drogowych.

Zadania do wykonania

- W tym miejscu zostanie wybudowane całkowicie nowe skrzyżowanie, wymienione będą wszystkie warstwy nawierzchni, zainstalowana będzie też sygnalizacja świetlna. Powstaną także dodatkowe elementy podnoszące bezpieczeństwo ruchu, azyle na drodze, przejście dla pieszych, chodniki i znaki aktywne - informuje Tomasz Okoński, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy. Przebudowany będzie odcinek o długości 450 metrów, prace potrwają co najmniej do połowy grudnia, ich koszt to ponad 2 miliony złotych - tłumaczy rzecznik.
Zadowolenie z rozpoczęcia prac, nie kryje Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna. - Cieszę się, że ta długotrwała batalia w końcu przyniosła konkretny efekt, lewoskręty i aktywna sygnalizacja świetlna, uruchamiana przez przechodniów, to w tym momencie optymalne rozwiązanie - podkreśla burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska