Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz w domu telewizor? Czeka Cię dodatkowy wydatek! Telewizja naziemna na nowym standardzie. Poznaj koszty. Jakie zmiany będą wprowadzone?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Telewizja naziemna ma być w jakości 4K i z jeszcze większym pakietem kanałów. Wszystko to za sprawą zmiany standardu nadawania, która już niebawem zostanie wprowadzona w całej Polsce. Wiązać się to jednak będzie z dodatkowym wydatkiem, z którym musi się liczyć większość odbiorców telewizji naziemnej. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEZOBACZ TAKŻE:Te osoby nie będą musiały płacić Abonamentu RTVTe osoby dostaną wezwania do zapłaty zaległego Abonamentu RTV
Telewizja naziemna ma być w jakości 4K i z jeszcze większym pakietem kanałów. Wszystko to za sprawą zmiany standardu nadawania, która już niebawem zostanie wprowadzona w całej Polsce. Wiązać się to jednak będzie z dodatkowym wydatkiem, z którym musi się liczyć większość odbiorców telewizji naziemnej. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEZOBACZ TAKŻE:Te osoby nie będą musiały płacić Abonamentu RTVTe osoby dostaną wezwania do zapłaty zaległego Abonamentu RTV Polska Press
Telewizja naziemna ma być w jakości 4K i z jeszcze większym pakietem kanałów. Wszystko to za sprawą zmiany standardu nadawania, która już niebawem zostanie wprowadzona w całej Polsce. Wiązać się to jednak będzie z dodatkowym wydatkiem, z którym musi się liczyć większość odbiorców telewizji naziemnej. Jakie trzeba będzie ponieść koszty? Sprawdźcie szczegóły!

Korzystasz z telewizji naziemnej? Czeka Cię duża zmiana!

W 2022 roku cyfrowa telewizja naziemna zrezygnuje z nadajników DVB-T i przejdzie na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Z czym wiąże się ta zmiana? Dzięki nowocześniejszej technologii telewizja naziemna będzie nadawana w jakości 4K. Mają też dojść nowe kanały. Niestety, dla wielu odbiorców wiązać się to będzie z dodatkowym wydatkiem.

Telewizja naziemna w nowym standardzie. Konieczna wymiana telewizora?

Nie każdy telewizor będzie w stanie odbierać sygnał z nadajników DVB-T2/HEVC. Osoby zainteresowane telewizją naziemną będą musiały kupić odbiornik przystosowany do nowego standardu lub dokupić przystawkę tudzież dekoder, jak to miało miejsce przy przejściu z nadawania analogowego na cyfrowe.

Abonament RTV to opłata obowiązkowa dla każdej osoby, która posiada w domu odbiornik radiowy, telewizyjny lub radiowo-telewizyjny. Sporo osób jest jednak zwolniona z tego obowiązku. Niektóre decyzję budzą zresztą sporo kontrowersji. Zobacz listę zwolnionych z opłaty abonamentowej w dalszej części galerii.

Te osoby nie będą musiały płacić Abonamentu RTV 2021. Lista ...

Jak podaje w rozmowie z portalem money.pl Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aż 75 procent odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej nie posiada odbiorników przystosowanych do technologii DVB-T2/HEVC. W związku z tym prognozuje się, że liczba odbiorców może zmaleć.

Telewizja naziemna w lepszej jakości. Od kiedy zmiany?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2/HEVC ma nastąpić w czterech etapach. Pierwszy ruszy 28 marca 2022 roku, kolejne - 25 kwietnia, 23 maja, 27 czerwca. Każdy region Polski przypisany jest do konkretnego etapu. Kujawsko-Pomorskie zostało ujęte w drugim.

Hybrydowe dekodery od TVP

W związku ze zmianami w nadawaniu telewizji naziemnej specjalne dekodery szykuje Telewizja Polska. Będą one przystosowane do standardu DVB-T2/HEVC, a ponadto przewidziano dla nich dodatkowe funkcje. Hybrydowe dekodery od TVP będą miały możliwość zatrzymywania i odtwarzania od początku programów transmitowanych do 7 dni wstecz, a także dostęp do biblioteki VOD.

ATM Rozrywka znika telewizji naziemnej. Będzie nowy kanał

W ramach telewizji naziemnej w Polsce działają tak zwane multipleksy, czyli pakiety programów. Zawierają one zarówno kanały TVP, jak i stacje komercyjne typu Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Jeden z multipleksów obejmuje kanały, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyłania w konkursie. W ten sposób obok m.in. Eska TV, TTV, Stopklatka TV, Fokus TV w naziemnej telewizji cyfrowej działał ATM Rozrywka.

Polecamy

Kanał musiał zakończyć nadawanie 24 lutego 2021 roku, bo - jak twierdzi KRRiT - nie złożył w terminie wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej, która straciła właśnie ważność. ATM Grupa twierdzi jednak, że w porę wystąpiła o koncesję. Sytuacja nie jest jasna, jednak KRRiT już zdążyła rozstrzygnąć konkurs na kanał, który zajmie miejsce po ATM Rozrywce. Będzie to Silver TV, który adresowany jest do seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska