Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postępowania egzekucyjne wobec Metronu. Setki wierzycieli, miliony długów, pustka w kasie i procesy

Małgorzata Oberlan
„Spółka od dawna nie ma zdolności kredytowej; wszystkie rachunki bankowe są zajęte” - odnotował Sąd Okręgowy w Toruniu.
„Spółka od dawna nie ma zdolności kredytowej; wszystkie rachunki bankowe są zajęte” - odnotował Sąd Okręgowy w Toruniu. Adam Zakrzewski
Wobec toruńskiego Metronu prowadzonych jest kilkaset postępowań egzekucyjnych na kwotę kilkudziesięciu milionów zł. Spółka nie ma ani grosza - ujawniono w sądzie gospodarczym. Jakim cudem działa?

Aktualne wiadomości o sytuacji spółki „Metron - Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń” pochodzą z Wydziału VI Gospodarczego toruńskiego Sądu Okręgowego. Niedawno, 26 października, sąd rozpoznawał zażalenie na decyzję z I instancji w sprawie zwolnienia Metronu z kosztów sądowych w pewnej sprawie.

Zajęte rachunki bankowe
Sąd Rejonowy w Toruniu z kosztów Metronu nie zwolnił. Stwierdził, że „przedsiębiorca w procedurze planowania wydatków powinien zabezpieczać środki na prowadzenie procesów sądowych, a instytucja zwolnienia od kosztów sądowych jest finansowana ze środków publicznych i nie służy podtrzymywaniu działalności przedsiębiorstwa przynoszącego straty”.

Sąd Okręgowy jednak był Metronowi przychylny. Przekonały go argumenty i dokumenty metronowskich prawników. Jakie?

Polecamy:

Mowa o dokumentach z postępowania egzekucyjnego, wydrukach z KRS i z księgi wieczystej. Metron wskazał też, że od lat wykazuje straty.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

„Wobec spółki jest prowadzonych kilkaset postępowań egzekucyjnych na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Spółka od dawna nie ma zdolności kredytowej; wszystkie rachunki bankowe są zajęte, a ruchomości nie mają wartości. Spółka nie ma żadnego majątku i podtrzymuje działalność do czasu, w którym będzie musiała wydać pozostały majątek” - czytamy w uzasadnieniu październikowego orzeczenia Sądu Okręgowego w Toruniu.

Sędzia Jerzy Naworski uznał, że tragiczne położenie Metronu jest faktem i wystarczającą przesłanką do tego, by spółkę zwolnić z kosztów sądowych. I tak się też stało.

Co ciekawe, o swoim podobnie tragicznym położeniu Metron przekonywał już sąd dekadę temu. „Nowości” opisywały w marcu 2007 roku, jak agencja Favor (specjalizowała się w windykacji długów) pozwała spółkę do sądu. Już wówczas mowa była o tysiącu wierzycieli.

Cud gospodarczy?

Mimo wszystko zakład przy ul. Targowej działa, produkuje wodomierze, wypłaca pensje pracownikom. Jakim cudem?

Zobacz też

Pod tym samym adresem, co Metron, działa inna spółka: Capital Investment Systemy Opomiarowania. „Jest oficjalnym dystrybutorem wyrobów produkowanych przez Metron Spółka z o.o. - wodomierze, ciepłomierze, programatory oraz elementy złączne” - czytamy na stronie internetowej. I to najprawdopodobniej rozwiązanie calej zagadki „cudu gospodarczego przy ul. Targowej”.

Dron sprawdzi jakość powietrza w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska