Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężny wybuch na Jowiszu miał siłę kilkuset bomb atomowych [WIDEO]. Efekt uderzenia ogromnej skały kosmicznej było widać z Ziemi

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Błysk wybuchu był widzialny z Ziemi
Błysk wybuchu był widzialny z Ziemi Arimatsu et al/Kyoto University/PONCOTS
Jowisz został uderzony przez obiekt wielkości budynku, uwalniając tak jasny błysk, że był on widziany z Ziemi. Wybuch miał siłę dwóch megaton trotylu. Dla przykłady bomba zrzucona na Hiroszimę miała tylko moc 16 kiloton.

Japońscy astronomowie z Uniwersytetu w Kioto zarejestrowali najpotężniejszy rozbłysk ostatnich dwóch dekad na Jowiszu. Zdarzenie spowodowane było upadkiem ciała o średnicy od 15 do 31 metrów i trwało pięć i pół sekundy.

Zespół kierowany przez Ko Arimatsu zarejestrował zdarzenie 15 października 2021 r. za pomocą naziemnego 27-centymetrowego teleskopu Planetary ObservatioN Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS). System PONCOTS prowadzi obserwacje w zakresie optycznym i bliskiej podczerwieni Jowisza.

Czas trwania wybuchu wynosił 5,5 sekundy. Energia kinetyczna wytworzona przez to ciało była równoważna około dwóm megatonom trotylu (TNT), co jest porównywalne z uderzeniem słynnego meteorytu Tunguskiego.

Masę ciała, które spadło na Jowisza, oszacowano na 4,1 tys. ton, a średnicę na około 15,8–31,5 metra.

Tym samym wydarzenie to jest najpotężniejszym rozbłyskiem o charakterze uderzeniowym obserwowanym w Układzie Słonecznym od czasu zderzenia fragmentów komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem w 1994 roku.

Energia kinetyczna wytworzona w wyniku uderzenia była porównywalna z uderzeniem meteorytu tunguskiego na Ziemię w 1908 roku.

Katastrofa tunguska z 30 czerwca 1908 r. miała miejsce w tajdze w środkowej Syberii na obszarach niezamieszkanych. Zgodnie z wynikami badań z 2013 r. nastąpiła tam eksplozja, za którą odpowiedzialna była asteroida, poruszająca się z prędkością ok. 15 km/s i która rozpadła się na części na wysokości ok. 10 km ponad powierzchnią.

Efektem eksplozji tunguskiej było powalenie drzew w promieniu 40 km. Sama eksplozja widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km a niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny.

Dla porównania, bomba zrzucona przez USA na Hiroszimę w 1945 r. miała siłę ok. 16 kiloton TNT a bomba zrzucona na Nagasaki także w 1945 r. - 22 kilotony TNT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Potężny wybuch na Jowiszu miał siłę kilkuset bomb atomowych [WIDEO]. Efekt uderzenia ogromnej skały kosmicznej było widać z Ziemi - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska