Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna krew w Kujawsko-Pomorskiem. Kto i gdzie może ją oddać?

Sara Watrak
Sara Watrak
Kurczą się zapasy krwi w Kujawsko-Pomorskiem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca, by przed wyjazdem na zasłużony odpoczynek, oddać krew. Które grupy są najbardziej potrzebne? Oto aktualne dane.
Kurczą się zapasy krwi w Kujawsko-Pomorskiem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca, by przed wyjazdem na zasłużony odpoczynek, oddać krew. Które grupy są najbardziej potrzebne? Oto aktualne dane. Jacek Smarz
Kurczą się zapasy krwi w Kujawsko-Pomorskiem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca, by przed wyjazdem na zasłużony odpoczynek, oddać krew. Które grupy są najbardziej potrzebne? Oto aktualne dane.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Krwiodawcy w Kujawsko-Pomorskiem poszukiwani!

W ostatnim czasie zmniejszyły się zapasy krwi w regionie. Informacje te potwierdza Krzysztof Laks z RCKiK w Bydgoszczy. - Niestety, jest to częste zjawisko, które występuje w tym momencie roku.

Jednocześnie to duża zmiana w porównaniu do sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Wówczas bardzo wiele osób chciało oddać krew. Niektórzy pytali o to, „gdzie można oddać krew dla Ukrainy”. Tymczasem takiej akcji nie było, a zapasy krwi, na początku marca, były wystarczające. Prawdopodobnie po raz pierwszy RCKiK musiało apelować, by wstrzymać się z oddawaniem krwi i nie generować zbędnych kolejek.

Wśród tych, których ogarnęło pospolite ruszenie po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, były również osoby niepełnoletnie i obywatele Ukrainy, którzy nie znali języka polskiego w stopniu wystarczającym do samodzielnego wypełnienia formularza ze zrozumieniem. Tych punkty musiały niestety odsyłać.

- Teraz ta krew jest równie potrzebna jak wtedy, o ile nie bardziej – mówi Krzysztof Laks.

I zachęca wszystkich, którzy wtedy zdecydowali się na tę formę pomocy drugiemu człowiekowi, do ponownej wizyty w placówkach. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż sześć razy do roku, kobiety – maks. cztery razy. Przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni. By zabezpieczyć zapotrzebowanie szpitali naszego województwa, każdego dnia krew musi oddać między 250 a 300 osób.

Przed wakacjami rezerwy krwi zwykle są mniejsze.

- W tym okresie nakłada nam się kilka czynników, czyli zwiększone zapotrzebowanie na krew spowodowane np. większą liczbą wypadków, ale także okres urlopowy, który sprawie, że mniejsza liczba dawców odwiedza punkty krwiodawstwa. Zachęcamy więc, aby przed wyjazdem na zasłużony wypoczynek, oddać krew i pomóc innym, którzy niestety nie mogą korzystać z uroków wakacji – mówi Krzysztof Laks.

Które grupy krwi są najbardziej potrzebne w Kujawsko-Pomorskiem?

Krzysztof Laks zaznacza, że krwi nie brakuje, a każdy pacjent, który krwi potrzebuje, ją dostanie. - Jednak oczywiście, aby taki stan mógł zostać utrzymany, potrzebni są Honorowi Dawcy regularnie odwiedzający punkty krwiodawstwa – podkreśla.

Ważne są wszystkie grupy krwi, bo na każdą z nich czekają pacjenci.

- Nie da się jednak ukryć, że najbardziej zachęcamy do oddawania krwi osoby posiadające grupy krwi o ujemnym Rh, zwłaszcza grupy 0 Rh-. Są to bowiem grupy, które mogą być zastosowane u większej liczby pacjentów, dlatego ich odpowiednie zapasy są tak istotne – wyjaśnia Krzysztof Laks.

Z danych ze strony RCKiK w Bydgoszczy (stan na 25 maja) wynika, że najbardziej potrzebna jest grupa 0 Rh-, A Rh-, A Rh+ i B Rh-. Tu rezerwy są najmniejsze. Nieco większe zapasy dotyczą grup AB Rh-, AB Rh+ i 0 Rh+. Jeśli chodzi o grupę B Rh+ tu zapasy są wystarczające. RCKiK zachęca do regularnego sprawdzania komunikatów na stronie internetowej i zapotrzebowania na konkretną grupę krwi.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 65. roku życia i waży nie mniej niż 50 kg. Z możliwości oddania krwi – czasowo lub niestety na stałe - mogą dyskwalifikować przyjmowane leki, choroby przewlekłe lub wykonane zabiegi.

Warto w tym miejscu rozwiać kilka mitów:

  • Hormonalne leki antykoncepcyjne nie stanowią przeciwskazania do oddawania krwi.
  • Wiele zabiegów dyskwalifikuje dawców tylko czasowo.
  • Nie trzeba znać swojej grupy krwi, bo ustalana jest ona po pobraniu.

RCKiK podkreśla, że oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia. Oddając krew, nie można się zarazić, bo do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

Gdzie oddać krew w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiem?

W Toruniu krew oddamy przy ul. Gagarina 212-216, przy skrzyżowaniu z Sienkiewicza, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7:30-11:00, a dłużej w środy – od godz. 7:30 do 17:30. Dodatkowo w każdy trzeci czwartek miesiąca, w godz. 13:00-17:00 krew oddamy przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Najbliższa okazja – 11 czerwca.

Poza tym pomóc można w wielu innych miastach województwa – zarówno w terenowych punktach np. w Brodnicy, Grudziądzu, Włocławku czy Inowrocławiu, jak i w mniejszych miejscowościach – chociażby w Aleksandrowie Kujawskim. Szczegółowe informacje i daty na stronie: https://rckik-bydgoszcz.com.pl/gdzie-i-kiedy-mozesz-oddac-krew/

Przypomnijmy, że, w przeciwieństwie do pobrania krwi w celach laboratoryjnych, które często wymaga bycia na czczo, w przypadku oddania krwi wręcz zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska