Powiadom ZUS o przychodach

Alina Szałkowska
28 lutego mija termin składania informacji o przychodach za 2010 rok przez pracujących zarobkowo emerytów i rencistów.

28 lutego mija termin składania informacji o przychodach za 2010 rok przez pracujących zarobkowo emerytów i rencistów.

Emeryt lub rencista, który podjął zatrudnienie, rozpoczął służbę lub prowadzenie własnej firmy albo wykonuje inną pracę zarobkową, po upływie roku kalendarzowego zobowiązany jest zawiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tych źródeł. Informację o przychodach za 2010 rok w formie zaświadczenia od pracodawcy lub własnego oświadczenia (w przypadku osób prowadzących działalność) emeryt lub rencista powinien dostarczyć bądź przesłać do ZUS do końca lutego bieżącego roku.

<!** reklama>

Przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę wpływa na wysokość przyznanego świadczenia, bowiem w zależności od wysokości tego przychodu emerytura lub renta może ulec zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu. Na zmniejszenie wysokości świadczenia wpływa przychód w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (27093,40 zł w 2010 roku), a nie wyższej niż 130 proc. tego wynagrodzenia (50316,10 zł w 2010 roku). Natomiast osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do świadczenia.

Przy ustalaniu przychodu wpływającego na wysokość świadczenia uwzględnia się nie tylko przychody z tytułu zatrudnienia, służby, prowadzenia własnej firmy lub innej pracy zarobkowej, ale także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby wypłacone na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Nie wlicza się przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, darowizn
i zapomóg, umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej świadczeniobiorcy).

Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu emerytury osób, które ukończyły 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna),
a także renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Wymienione osoby nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach.

Prawo do emerytury przyznanej od 1 stycznia 2011 roku ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, gdy emeryt bez rozwiązania stosunku pracy kontynuuje zatrudnienie u pracodawcy, na rzecz którego wykonywał pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Przepis ten dotyczy także emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ci, którzy nabyli prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 roku, nie otrzymają świadczenia do momentu rozwiązania stosunku pracy. Natomiast tym, którzy uzyskali prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 roku, ZUS wstrzyma świadczenie od 1 października 2011 roku, jeżeli do końca września nie rozwiążą stosunku pracy.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie