Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat grudziądzki i dwie gminy zawarły trójporozumienie

Karol Piernicki
Porozumienie w sprawie rozwoju "Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Grudziądzkiego"Od lewej: burmistrz Łasina Franciszek Kawski, starosta Marek Szczepanowski oraz wójt gminy Świecie nad Osą Ireneusz Maj
Porozumienie w sprawie rozwoju "Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Grudziądzkiego"Od lewej: burmistrz Łasina Franciszek Kawski, starosta Marek Szczepanowski oraz wójt gminy Świecie nad Osą Ireneusz Maj Karol Piernicki
Cztery gminy powiatu grudziądzkiego, gmina Dragacz i Grudziądz funkcjonują w ramach ZIT Grudziądza. Pozostałe dwie gminy i powiat nie zostaną wcale na lodzie.

Jak już kilkukrotnie informowaliśmy na naszych łamach, do grudziądzkich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych weszły gminy Grudziądz, Gruta, Rogóźno oraz Radzyń Chełmiński. Mowa oczywiście o gminach powiatu grudziądzkiego. Poza obszarem zostały samorządy z Łasina i Świecia nad Osą. Ale oba z tego powodu bynajmniej szat nie rozdzierają.

Wręcz przeciwnie - dzięki osiągniętemu porozumieniu na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu grudziądzkiego - popłyną do nich wcale nie mniejsze pieniądze.

- Porozumienie umożliwi formalne ubieganie się o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa na realizację zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową i rewitalizację miast, miasteczek oraz miejscowości - tłumaczy Marek Szczepanowski, starosta powiatu grudziądzkiego. - Mam nadzieję, że ta nasza kameralna umowa sprawi, że dostaniemy środki na realizację swoich przedsięwzięć, a przy okazji realizację założeń polityki terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego na najbliższe lata. Porozumienie trzech stron będzie bardziej mobilne i sprawne. Będziemy mogli skutecznie działać niezależnie od tego, że funkcjonujemy poza obszarem ZIT.

Prace nad kształtem porozumienia trwają już długo. O samych projektach, które należy realizować, samorządy dyskutowały półtora roku. Wszystko było na bieżąco konsultowane z Urzędem Marszałkowskim, który będzie nadzorował program. Większość projektów została zweryfikowana, przez co łatwiej powinno się wybrać te, które wkrótce ujrzą światło dzienne.

- Chcielibyśmy położyć nacisk na pomoc osobom niepełnosprawnym, gdyż zdajemy sobie sprawę, że nasze społeczeństwo się starzeje - podkreśla starosta Szczepanowski. - Myślimy o wsparciu podmiotów ekonomii społecznej, a w perspektywie sześciu lat także naszych placówek opiekuńczo-wychowawczych, które być może doczekają się termomodernizacji. Pamiętajmy, że jesteśmy jednostką eksterytorialną.

A jakie projekty chciałyby zrealizować obie gminy?

- Zadań jest dużo, a wynikają one z opracowanej strategii - odpowiada Franciszek Kawski, burmistrz Łasina. - Głównie chcielibyśmy skupić się na doposażeniu przedszkola, które wybudujemy z innych środków, i rozbudowę małej infrastruktury.

Dodajmy, że przewidywane wsparcie to kwota 2,5 miliona euro. Nie jest to jednak jedyne źródło dotacji w nowym okresie finansowania. Zawarte w starostwie porozumienie dotyczy dwóch zagadnień. O wszystkie inne będzie się można ubiegać w zwykłych postępowaniach konkursowych.

- Postaramy się skorzystać z rewitalizacji i pobudować ciągi piesze oraz rowerowe, być może zmodernizować też odcinki dróg. Myślimy też o modernizacji sieci wodociągowej - wylicza Ireneusz Maj, wójt gminy Świecie nad Osą. - Porozumienie nie zamyka nam drogi do pozostałych środków, dlatego zdecydowaliśmy się na jego podpisanie. Myślę, że będzie nam łatwiej współpracować niż w szerszym gronie.

Zawarty układ wydaje się więc być idealną alternatywą dla ZIT.

- Gminy będące poza nim nic nie stracą - dodaje wójt Maj. - Są to te same pieniądze, bo podzielone algorytmem ludnościowym. A my nie jesteśmy objęci karbami prowadzenia polityki miejskiej.

Realizowane projekty będą musiały posiadać wkład własny, jednak poziom dofinansowania może osiągnąć nawet 85 procent.

- Projekty będą musiały przejść uproszczony tryb konkursowy, gdyż całkowicie obejść go nie można - zastrzega Andrzej Potoczek z Urzędu Marszałkowskiego. - Wnioski będą szły szybką ścieżką i nie będą rywalizować między sobą lub z innymi projektami. Dlatego, że wszystkie postanowienia porozumienia są na bieżąco konsultowane z nami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska