Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót pociągiem ze szpitala. Konduktor zażądał dokumentacji medycznej

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zniżka obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania m.in. do szpitala i z powrotem
Zniżka obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania m.in. do szpitala i z powrotem Sławomir Kowalski
Dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, więc mama i córka podróżują z Torunia na specjalistyczne badania w Łodzi z 78-procentową zniżką. Ostatnio były z tym kłopoty w jednym z pociągów.

W połowie października 11-letnia Ola, córka pani Anny, została wypisana z oddziału kardiologii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dziecko, które przyszło na świat ze złożoną wadą serca jest tam leczone od urodzenia. Przeszło dwie operacje kardiochirurgiczne, a teraz w szpitalu było na badaniach kontrolnych.

Potrzebne zaświadczenie

Szczęśliwa Ola wraz z mamą do domu wracały pociągiem, a właściwie dwoma, z przesiadką w Kutnie.

Zobacz też

Zobacz galerię: Pejzaż bez Ciebie. Agnieszka Osiecka

Za bilety do Torunia zapłaciły niecałe 20 zł. To dzięki 78-procentowej zniżce dla niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna.

- W pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który jechał do Kutna, zażądano ode mnie dokumentu ze szpitala potwierdzającego, że na pewno stamtąd wracamy. Miało to być jakieś zaświadczenie albo wypis - opowiada pani Anna. - Odmówiłam, bo uznałam, że konduktor nie jest osobą uprawnioną do kontroli dokumentacji medycznej. Na szczęście pan nie robił problemów. Natomiast w pociągu Intercity, do którego wsiadłyśmy w Kutnie, konduktorowi wystarczył bilet i legitymacja osoby niepełnosprawnej. Sama nie wiem, kto tu miał rację, a kto był nadgorliwy.

Kolej się tłumaczy

Zgodnie z przepisami, dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne, a także ich opiekun, uprawnieni są do ulgi 78 proc. przy przejazdach koleją w klasie drugiej. Co ważne, zniżka obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub innej placówki oświatowej. Dotyczy to również podróży do ośrodka rehabilitacyjnego, domu pomocy społecznej, szpitala, przychodni czy sanatorium. Zniżki obowiązują też w drodze powrotnej.

**

Czytaj też Rozbudowa szpitala na Bielanach **

- W myśl obowiązujących przepisów nasz pracownik był zobowiązany poprosić pasażerkę o okazanie stosownego dokumentu potwierdzającego przejazd opiekuna na podstawie ulgi 78 proc. We wskazanej sytuacji, gdy przejazd odbywał się z ośrodka zdrowia wymagane jest zaświadczenie lekarskie - wyjaśnia Marta Markowska, rzeczniczka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej . - Należy również zaznaczyć, iż osoby zajmujące się kontrolą biletów w naszych pociągach mają upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Pracownik spółki postąpił w sposób prawidłowy. Poprosił pasażerkę o okazanie stosownego zaświadczenia. Gdy podróżna odmówiła, nie przystąpił do wypisania kary za brak dokumentu, a pozwolił na dalszą jazdę. Wykazał się zarówno profesjonalizmem, jak i życzliwością.

Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity poprosił nas natomiast o dodatkowe informacje od Czytelniczki.

- Po otrzymaniu wiadomości o tym, kiedy odbył się przejazd, zostanie skierowane polecenie o konieczności przypomnienia przepisów ustawy drużynie konduktorskiej, pełniącej wówczas służbę - odpowiedział „Nowościom”.

Rację miał więc konduktor z pociągu do Kutna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska