Spis treści
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?
Na początku należy wyjaśnić, że Pracownicze Plany Kapitałowe są prywatnym, w pełni dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania, który przysługuje wszystkim zatrudnionym. Celem PPK jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków, pomnożenie prywatnych oszczędności emerytalnych, a także rozwój przedsiębiorstw, miejsc pracy oraz całej gospodarki.
Polecamy
- Polisy od rezygnacji z wyjazdu sprzedają się jak nigdy dotąd!
- Nie chcesz spłacać cudzego kredytu? Nikt nie chce, ale mało kto podejmuje działania
- Coraz trudniej rozpocząć budowę domu: brak materiałów i fachowców, a ceny wciąż rosną
- Polska musi się liczyć z wyższą inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego
Od kogo pochodzą wpłaty na konto PPK?
Składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pochodzą od pracodawcy oraz pracownika, a także od państwa. Zarówno pracownik, jak i pracodawca są zobowiązani do opłaty wpłaty podstawowej, którą mogą powiększyć o zadeklarowane wpłaty dodatkowej (pracownik do 2%, pracodawca do 2,5%). Każdorazowo wpłaty są zależne od wynagrodzenia i są naliczane procentowo. Obowiązkowa wpłata podstawowa pracodawcy to zawsze 1,5%. Państwo dodaje własne środki, które nie są zależne od dochodów pracownika. Przy trzymiesięcznym okresie oszczędzania państwo jednorazowo przyznaje 250 zł. Następnie w każdym roku konto pracownika będzie zasilane kwotą 240 złotych.
Polecamy
Pierwszy automatyczny zapis do PPK i rezygnacja
Od 2023 roku będą automatycznie zapisywane osoby od 18 do 54 roku życia. Pracodawca wybiera instytucję, która ma zarządzać PPK pracownika. Ten zaś ma otwierany imienny rachunek. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy pracownik może zrezygnować z uczestniczenia w PPK. W takiej sytuacji traci on kolejne wpłaty pracodawcy oraz dopłaty ze strony państwa. W przyszłości można jednak wrócić do PPK nawet wtedy, gdy złożyliśmy wniosek o rezygnację z programu.
Jak najlepiej wypłacać środki z PPK?
Istnieje kilka form wypłaty środków z PPK już po ukończeniu 60. roku życia. Pracownik może: