Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna. Za co powinien zapłacić nam pracodawca?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Epidemia koronawirusa pokazała, że wiele obowiązków można wykonać poza biurem i w sposób bardziej wydajny. Ustawodawca już w pierwszej ustawie antykryzysowej wprowadził przepisu umożliwiające zmianę pracy na zdalną. Jednak w kodeksie pracy jak dotąd brak jest regulacji, które pozwoliłyby na wprowadzenie tej formy pracy na stałe. W związku z pracą zdalną na pracownikach obecnie spoczywa część kosztów, choćby rachunki za prąd. W projekcie tarczy antykryzysowej proponowano, by pracownikowi przysługiwało dodatkowe 100 zł, jednak ten pomysł nie został przyjęty. Obecnie proponuje się, by pracownik i pracodawca ustalili warunki zwrotu ponoszonych kosztów i ich wysokości. Obecnie decyzja pracodawcy o skierowaniu do wykonywania pracy zdalnej ma charakter jednostronny i nie wymaga uzyskania zgody pracownika. Przesłanką skierowania pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.  W przyszłości praca zdalna ma być układem pomiędzy pracownikiem a pracodawcą lub pomiędzy działającymi w firmie związkami zawodowymi a firmą.
Epidemia koronawirusa pokazała, że wiele obowiązków można wykonać poza biurem i w sposób bardziej wydajny. Ustawodawca już w pierwszej ustawie antykryzysowej wprowadził przepisu umożliwiające zmianę pracy na zdalną. Jednak w kodeksie pracy jak dotąd brak jest regulacji, które pozwoliłyby na wprowadzenie tej formy pracy na stałe. W związku z pracą zdalną na pracownikach obecnie spoczywa część kosztów, choćby rachunki za prąd. W projekcie tarczy antykryzysowej proponowano, by pracownikowi przysługiwało dodatkowe 100 zł, jednak ten pomysł nie został przyjęty. Obecnie proponuje się, by pracownik i pracodawca ustalili warunki zwrotu ponoszonych kosztów i ich wysokości. Obecnie decyzja pracodawcy o skierowaniu do wykonywania pracy zdalnej ma charakter jednostronny i nie wymaga uzyskania zgody pracownika. Przesłanką skierowania pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W przyszłości praca zdalna ma być układem pomiędzy pracownikiem a pracodawcą lub pomiędzy działającymi w firmie związkami zawodowymi a firmą. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Prąd, woda, ogrzewanie – z tego wszystkiego korzystają pracownicy wykonując swoje obowiązki zawodowe w domach. Rzadko który szef poczuwa się jednak do tego, by poniesione koszty swoim podwładnym zrekompensować. Tymczasem w Holandii wyliczono, że każdemu pracującemu zdalnie należy się 2 euro za każdy roboczy dzień.

To zadośćuczynienie między innymi za koszty zużytych mediów, wykorzystywanych mebli, zużytego papieru toaletowego, a nawet kawy czy herbaty. Holenderscy obywatele zatrudnieni na rządowych posadach i skierowani do pracy zdalnej już dostali premię w wysokości 363 euro. Ma to zrekompensować poniesione przez nich koszty. Czy w Polce są szanse na dodatkowe pieniądze?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące kosztów pracy zdalnej w poniższej galerii

Polecamy

Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska