Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace potrwają do jesieni

Małgorzata Chojnicka
Obecnie na placu Dekerta wymieniane są rury wodociągowe i kanalizacyjne oraz przyłącza wodociągowe do gospodarstw domowych.

Obecnie na placu Dekerta wymieniane są rury wodociągowe i kanalizacyjne oraz przyłącza wodociągowe do gospodarstw domowych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171206" sub="Nowa fontanna już działa. Można przysiąść tam na chwilę i zjeść lody / fot. Małgorzata Chojnicka">Do tej pory wykonano nowe przyłącza energetyczne do budynków i zlikwidowano istniejącą naziemną sieć energetyczną. Wymieniono latarnie wokół całego placu oraz zamontowano nowe ławki i kosze. W innej części placu działa też fontanna.

- Prace związane z głównymi ciągami komunikacyjnymi placu potrwają jeszcze około miesiąca – informuje Robert Kapuściński, zastępca burmistrza Lipna. – Dla mieszkańców stanowią one utrudnienie, ale ruch jest w miarę płynny. Trzeba jeszcze zagospodarować zieleń koło banku, co w dużej mierze uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Szacujemy, że pierwszy etap rewitalizacji powinien zostać zakończony w październiku tego roku.

Prowadzone prace mają na celu przywrócenie historycznego znaczenia placu Dekerta. Jest to pierwszy etap rewitalizacji miasta. Przypomnijmy, że na realizację tej inwestycji pozyskano środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Przetarg wygrała firma „ER-BRUK” Handel i Usługi Budowlane Avetisyan Karen.

Centralna część placu została utwardzona kostką granitową, a druga ma zostać „zielona”. Wzdłuż powstaną miejsca parkingowe, a droga dojazdowa będzie biegła bliżej Ściany Śmierci. Całkowicie zostanie wymieniona nawierzchnia chodników i ulic, a na krótkich odcinkach zostaną zmodernizowane wszystkie ulice wychodzące z placu.

Rewitalizacja powinna odmienić oblicze najbardziej zabytkowej części miasta, której centralnym punktem jest plac Dekerta. Tu usytuowany jest ratusz miejski i to miejsce ma stać się wizytówką Lipna. Wszystkie zaplanowane prace są zgodne z wytycznymi konserwatora zabytków.

Kolejny projekt ujęty w Lokalnym Programie Rewitalizacji zakłada odrestaurowanie ratusza miejskiego – po podpisaniu stosownej umowy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu musi zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. – Prace powinny rozpocząć się za półtora miesiąca – kontynuuje Robert Kapuściński. - Budynek ratusza zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i odrestaurowany wewnątrz, zyska nowe okna i dach oraz instalację elektryczną.

W Lokalnym Programie Rewitalizacji znalazła się jeszcze odnowa i modernizacja budynku dawnego sejmiku powiatowego, gdzie obecnie mieści się Miejskie Centrum Kulturalne oraz odrestaurowanie zabytkowego parkanu kościoła Wniebowzięcia NMP. Na końcu prace zostaną przeprowadzone w Parku Miejskim im. G. Narutowicza, by stał się on miejscem bezpiecznego i aktywnego wypoczynku. Mają tam zostać m.in. odbudowane korty tenisowe, rozbudowane oświetlenie, odnowiona muszla koncertowa z widownią. Ponadto pojawi się monitoring w najbardziej uczęszczanych miejscach. To są jednak plany na kilka najbliższych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska