Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik w upale ma więcej praw. Co mu przysługuje? Jakie kary dla pracodawcy? Za niedopatrzenie może być nawet 30 tys. zł kary!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Fale upałów regularnie nawiedzają nasz kraj, powodując bardzo duże nieprzyjemności i utrudniając normalne, sprawne funkcjonowanie. Komunikaty ze strony ministerstwa wyraźnie wskazują na to, że praca w upale skutkuje nie tylko mniejszą wydajnością, ale również wyraźnym zagrożeniem zdrowia i życia pracowników. SZCZEGÓŁY>>>
Fale upałów regularnie nawiedzają nasz kraj, powodując bardzo duże nieprzyjemności i utrudniając normalne, sprawne funkcjonowanie. Komunikaty ze strony ministerstwa wyraźnie wskazują na to, że praca w upale skutkuje nie tylko mniejszą wydajnością, ale również wyraźnym zagrożeniem zdrowia i życia pracowników. SZCZEGÓŁY>>>Pixabay
Fale upałów regularnie nawiedzają nasz kraj, powodując bardzo duże nieprzyjemności i utrudniając normalne, sprawne funkcjonowanie. Komunikaty ze strony ministerstwa wyraźnie wskazują na to, że praca w upale skutkuje nie tylko mniejszą wydajnością, ale również wyraźnym zagrożeniem zdrowia i życia pracowników. Sprawdźcie szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Do czego prowadzą wysokie temperatury?

Skrajnie wysokie temperatury przede wszystkim utrudniają nam oddychanie, a także pogarszają pracę układu trawiennego oraz krwionośnego. Co więcej, mogą doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci. W upale pracownicy mają mniejszą wydajność.

Polecamy

Woda prawem? To musi zapewnić pracodawca

Podczas upalnych dni na pracodawcach ciąży konieczność zapewnienia dostępu do wody. Urzędnicy zalecają, aby zapewnić pracownikom również cień i klimatyzację. Obowiązek dostarczania wody dotyczy sytuacji pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Jest to opisane szczegółowo w Kodeksie Pracy.

Praca na zewnątrz w upale - wymogi

W przypadku osób pracujących na upale na zewnątrz (np. w roli kuriera) woda powinna być zapewniona już w momencie, gdy słupki termometru pokażą 25 stopni Celsjusza. Co więcej, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi wodę w odległości nie dalszej niż 75 metrów od stanowiska jego pracy. Powinna być ona zdatna do picia i dostępna przez całą zmianę kompletnie za darmo.

Polecamy

Szczególnie uciążliwe warunki pracy - co wtedy?

Na największe przywileje mogą z pewnością liczyć ci, którzy pracują w szczególnie uciążliwych warunkach. W ich przypadku pracodawca powinien zapewnić nie tylko wodę (też przy 25 stopniach), ale również i zimne napoje z dodatkiem witamin oraz soli mineralnych.

Zasady udostępniania wody pracownikom - zbiór

Podsumowując, pracodawca ma następujące obowiązki związane z dostarczaniem wody:

  • Nie ma wskazanych limitów picia wody;
  • Woda musi być zdatna do picia - nie może być np. z rzeki;
  • Woda musi być maksymalnie 75 metrów od aktualnego stanowiska pracy;
  • Pracodawca w trakcie upałów nie może pobierać opłat za wodę;
  • Pracodawca nie może potrącić z pensji pracownika kosztów dostarczenia i nabycia wody.

Polecamy

Dodatkowa przerwa w upale

W związku z upałami dla każdego pracownika pracującego co najmniej 6 godzin przysługuje tylko 15-minutowa przerwa. Zaleca się jednak, aby pracodawcy wprowadzili dodatkowe przerwy, jednak nie jest to obligatoryjne. Jeśli jednak pracodawca przyzna dodatkową przerwę, nie może potrącić za nią z wynagrodzenia, ani tez nie może nakazać odpracowania jej w innym terminie.

Krótszy czas pracy podczas upalnych dni

Wśród zaleceń znaleźć można również wskazanie do tego, aby ze względu na upały skrócić czas pracy ze standardowych 8 godzin. Również i to jest decyzja dobrowolna, za którą nie można pobierać opłat z pensji.

Polecamy

Co z klimatyzacją?

Co do zasady nie ma obowiązku instalacji klimatyzacji. W niektórych branżach jednak możemy spotkać się z tym wymogiem. Dotyczy to sytuacji, w której pracownicy stale przebywają w warunkach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Z tym wymogiem możemy spotkać się m.in. w hutnictwie.

Ograniczenia pracy dla młodocianych

Przepisy dotyczące osób młodocianych regulują to, że tacy pracownicy nie mogą kontynuować pracy w temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza zaś nie może wynosić więcej niż 65 procent. Dotyczy to jednak wyłącznie pomieszczeń zamkniętych. W przypadku pracy na zewnątrz nie ma wskazanej maksymalnej temperatury. Wciąż jednak obowiązują przepisy dotyczące zapewnienia dostępu do wody zdatnej do picia.

Polecamy

Odmowa pracy w trakcie upałów - czy jest to dopuszczalne?

Co do zasady upał nie jest wystarczającym argumentem, aby odmówić wykonywania pracy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której nie są spełnione wymogi BHP. Jeśli np. pracodawca nie zapewnia dostępu do wody pitnej, pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków i muszą o tym poinformować pracodawcę. Podobnie prawo to dotyczy pracowników, których stan zdrowotny (np. pojawienie się zawrotów głowy) uniemożliwia kontynuację pracy.

Fale upałów regularnie nawiedzają nasz kraj, powodując bardzo duże nieprzyjemności i utrudniając normalne, sprawne funkcjonowanie. Komunikaty ze strony ministerstwa wyraźnie wskazują na to, że praca w upale skutkuje nie tylko mniejszą wydajnością, ale również wyraźnym zagrożeniem zdrowia i życia pracowników. SZCZEGÓŁY>>>

Pracownik w upale ma więcej praw. Co mu przysługuje? Jakie k...

Jakie kary mogą dotknąć pracodawcę?

Jeśli pracodawca nie zapewni pracownikom wody na czas upałów i nie zadba o ich bezpieczeństwo, może zostać obciążony grzywną. Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy ta może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Pracownik może zwrócić uwagę pracodawcy, że nie są spełnianie przez niego wymogi, a za to działanie nie może ponieść kary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska