Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów

Redakcja
Jeśli pracujesz przy komputerze i używasz okularów, możesz liczyć na dofinansowanie ich zakupu przez pracodawcę. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jeśli pracujesz przy komputerze i używasz okularów, możesz liczyć na dofinansowanie ich zakupu przez pracodawcę. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

<!** Image 3 align=none alt="Image 215628" sub="Fot. Thinkstock">Przepisy określające zasady dofinansowania zakupu okularów przez pracodawcę zostały spisane w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z 1998 roku.

Wynika z nich, że każdy pracodawca w Polsce musi zapewnić pracownikowi mającemu do czynienia z monitorem ekranowym, profilaktyczną opiekę medyczną, w tym okulary korekcyjne. W praktyce odbywa się to tak, że osoba zatrudniona na stanowisku z komputerem kierowana jest przy okazji okresowych badań profilaktycznych do lekarza okulisty. Na podstawie wydanego przez okulistę zaświadczenia możemy ubiegać się o dotację.

Rozporządzenie nie określa w sposób jednoznaczny czy dofinansowanie należy się jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę, czy także tym, które mają umowę zlecenie lub o dzieło. Z kontekstu i definicji użytych w dokumencie można wywnioskować jednak, że prawo do dotacji na okulary korekcyjne ma każdy pracownik (w tym stażysta i praktykant) zatrudniony na stanowisku z monitorem ekranowym. Ministerstwo precyzuje jedynie czas pracy – musi być to co najmniej połowa dobowego wymiaru czasu pracy spędzona przed monitorem. Przyjmuje się, że są to 4 godziny.

Inną kwestią jest wysokość dotacji. W rozporządzeniu nie podano kwoty dofinansowania pozostawiając to pracodawcy.

- Z naszych obserwacji wynika, że średnio jest to około 200 złotych - mówi Tomasz Kotelak, prowadzący zakład optyczny w Toruniu. Zaznacza, że bywają dotacje dużo wyższe (np. 800 złotych), choć dzisiaj duże kwoty zdarzają się coraz rzadziej.

<!** reklama>

Przyjmuje się, że pracodawca ma obowiązek pokryć koszty zakupu standardowych oprawek i szkieł. Z tym pierwszym jednak może być kłopot, bo dla jednego użytkownika standardem będą proste oprawki z plastiku za 80 złotych, dla innego zaś cena minimalna oprawek do zaakceptowania będzie wynosić złotych 200. W praktyce ceny oprawek do okularów poniżej 100 złotych to rzadkość. Chyba że odbywa się akurat promocja lub wyprzedaż. Normą są natomiast ceny oscylujące wokół kwoty 300 złotych, choć w niektórych salonach przyzwoite oprawki pojawiają się dopiero przy kwotach 500 zł lub wyższych.

Bardzo popularne są tzw. zniżki wiekowe, stosowane co jakiś czas przez różnych sprzedawców.

- Obniżka dotyczy tylko oprawek. Od ceny odejmujemy procent upustu, który wynosi tyle, ile wiek klienta - mówią w bydgoskim salonie „Świat okularów”.

Drugi, niemały wydatek to koszt soczewek. Jeśli komplet zwykłych, białych szkieł kosztuje 80-100 złotych, to w przypadku szkieł fotochromowych z plastiku (ciemniejących pod wpływem światła) musimy już liczyć się z wydaniem co najmniej 200 złotych. Jeśli chcemy jednak używać szkieł progresywnych lub tzw. biurowych, uwzględniających dwie różne moce widzenia, zapłacimy (za same soczewki) 300 złotych i więcej.

Zróżnicowanie kosztów będzie zależne także od tego, czy soczewki mają być ze szkła (tańsze, ale cięższe), czy plastikowe (lekkie, ale drogie i bardziej podatne na zarysowania). Kolejnym urozmaiceniem wpływającym na koszty będą rozmaite powłoki, których wybór z każdym rokiem staje się coraz większy. Mamy więc powłokę antyrefleksyjną, zalecaną, m.in., do pracy przed komputerem; powłokę antyelektrostatyczną polecaną alergikom; jest powłoka hydrofobow, zapobiegająca zaparowywaniu szkieł; jest powłoka polaryzacyjna dobrze sprawdzająca się podczas prowadzenia samochodu w nocy lub pod światło. Niedawno jedna z firm wprowadziła na rynek szkła z powłoką chroniącą oczy przed białym światłem wydzielanym przez monitory ekranowe (światło to wywołuje zmęczenie i bezsenność).

Wyjaśnienia wymaga jeszcze kwestia częstotliwości dofinansowania. Otóż rozporządzenie nie mówi wprost o tym, jak często pracownik ma prawo do dotacji. Przepisy ustalają jedynie, że okulary od pracodawcy należą się zależnie od indywidualnej potrzeby. W praktyce firmy ustalają limit czasowy, który przeważnie wynosi 2 lata, co jest związane z częstotliwością obowiązkowych badań okresowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska