Pracujący emerycie, walcz o swoje świadczenie

Joanna Pociżnicka
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Każdy, kto stanie przed wyborem: emerytura czy praca, może odwołać się od decyzji i dochodzić swoich praw w sądzie. Są duże szanse, że wyrok będzie korzystny.

Każdy, kto stanie przed wyborem: emerytura czy praca, może odwołać się od decyzji i dochodzić swoich praw w sądzie. Są duże szanse, że wyrok będzie korzystny.

Całe zamieszanie spowodowane jest nowelizacją Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadzony został tam dodatkowy artykuł 103a, który mówi, że „Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

<!** reklama>Warto zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą osób, które już osiągnęły ustawowy wiek emerytalny, czyli dla kobiet - 60 lat, dla mężczyzn - 65 lat i nadal pracując na etacie, wystąpiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczeń emerytalnych.

Co można więc zrobić?

Osoby, które w trakcie pracy nabyły prawo do emerytury, mają czas do 30 września 2011 roku. Do tego czasu muszą zdecydować, czy będą pracować nadal, a emeryturę zawieszą, czy zwolnią się (wystarczy na jeden dzień), a świadczenia zatrzymają. Jeżeli tego nie zrobią, decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ich emerytura zostanie zawieszona od 1 października 2011 roku. Od tej decyzji można się jednak odwołać. W jaki sposób?

Decyzję o zawieszeniu emerytury otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W odpowiedzi na otrzymane pismo trzeba się odwołać. Na rozpatrzenie naszego wniosku ZUS ma 30 dni. Jeśli w ciągu tego czasu nie otrzymamy odpowiedzi, powinniśmy skierować sprawę do sądu. Pozew można złożyć do sądu za pośrednictwem toruńskiego oddziału ZUS.

Jak napisać odwołanie

W piśmie możemy posłużyć się taką argumentacją: „Nie zgadzam się z decyzją ZUS o zawieszeniu mojej emerytury w związku z nowelizacją Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z prawem, od 8 stycznia 2009 r. osoby takie mogą łączyć pracę zarobkową z pobieraniem świadczeń bez konieczności zwalniania się. Artykuł 103a diametralnie to zmienia. Tak szybkie zmiany przepisów zaskakują emerytów, co jest niezgodne z zasadą demokratycznego państwa prawa. W związku z tym domagam się cofnięcia zawieszenia mojej emerytury”.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie