To są dobre wieści dla nauczycieli. Od 1 września 2024 r. będą mogli nie tylko skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, ale też rozważyć przejście na wcześniejszą emeryturę. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybrać jedno z tych świadczeń?
Dla kogo świadczenie kompensacyjne?
O nauczycielskie świadczenie kompensacyjne możesz ubiegać się, jeśli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku pracowałeś jako nauczyciel, wychowawca lub inny pedagog, w następujących placówkach:
publiczne i niepubliczne przedszkola,
publiczne i niepubliczne szkoły z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej,
publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego,
młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnej organizacji nauki oraz szczególnych metod pracy i wychowania,
ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby uzyskać świadczenie kompensacyjne trzeba spełnić kilka warunków, które reguluje ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych:
ukończone 55 lat dla kobiet lub 60 dla mężczyzn
okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą co najmniej 30 lat
co najmniej 20 lat pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć w placówkach oświatowych wymienionych w ustawie (wskazuje ona na m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej i niepublicznych szkół artystycznych nieposiadających uprawnień publicznej szkoły artystycznej,
rozwiązał na swój wniosek stosunek pracy.
Świadczenie kompensacyjne
Jak czytamy na wprost.pl wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ENSK) możesz złożyć w każdej placówce ZUS, a rozpatrzy je ta jednostka, która jest właściwa ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Można też wnioskować w wersji elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
W Polsce na początku 2024 roku to świadczenie pobierało niemal 13 tysięcy osób, a jego przeciętna wysokość wyniosła ponad 3,5 tysiąca złotych.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego traci się w dzień poprzedzający nabycie prawa do emerytury oraz z dniem poprzedzającym dzień, w którym osiągniesz powszechny wiek emerytalny.