Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwy cyrk w fitnessie

Katarzyna Idczak
KRZYSZTOF GENDERKA, absolwent AWF w Poznaniu, od 10 lat pasjonat prezenter, szkoleniowiec i instruktor fitness, mówi o nowościach w swojej branży oraz o tym, jak rozpocząć i rozwijać skuteczny trening.

KRZYSZTOF GENDERKA, absolwent AWF w Poznaniu, od 10 lat pasjonat prezenter, szkoleniowiec i instruktor fitness, mówi o nowościach w swojej branży oraz o tym, jak rozpocząć i rozwijać skuteczny trening.

<!** Image 2 align=none alt="Image 183954" sub="Krzysztof Genderka pracuje w bydgoskim klubie „Pure”">W klubach fitness zaskakują nas nowe nazwy zajęć. Jaki trening jest największą nowością?

W ostatnim czasie pojawiły się trzy nowe formy: JUKARI Fit to Flex, JUKARI Fit to Fly oraz Tetris. Trening JUKARI został stworzony przy współpracy z grupą kanadyjskich cyrkowców z Cirque de Solei. Pierwszy z wyżej wymienionych polega na ćwiczeniach przy wykorzystaniu elastycznych taśm w połączeniu z choreografią. Drugi to zajęcia na specjalnych trapezach, podobnych nieco do sprzętu cyrkowego. Zawieszone na różnych wysokościach trapezy pozwalają stworzyć wiele kombinacji ćwiczeń. Można na przykład robić pompki albo trzymać drążek na wysokości klatki piersiowej i wykonywać podciąganie w zawieszeniu. Wspomniany Tetris jest techniką wymyśloną przez amerykańskich żołnierzy, którzy na zagranicznych misjach nie mieli możliwości trenowania na siłowni, wykorzystali więc dwie elastyczne taśmy, zawieszając je na przykład na drzewie. Z tymi taśmami można robić naprawdę doskonały trening wytrzymałościowo-siłowy.

<!** reklama>Czemu służą te wszystkie fitnessowe wynalazki?

W moim odczuciu jest to spowodowane dwiema kwestiami. Przede wszystkim na podstawie badań stwierdza się, czy nowe urządzenia sprawdzają się w danym treningu i czy poprawiają jego efekty. Wprowadzenie nowych rozwiązań to również urozmaicenie formy ćwiczeń.

A może to tylko gadżety, które nie mają większego wpływu na profesjonalny trening?

Są rzeczy, które okazują się bardzo pomocne, na przykład wykorzystanie małych piłek, tzw. ovoball. Podłożenie ich pod plecy powoduje, że odciążamy kręgosłup, dzięki czemu można wykonywać pewne ćwiczenia poprawniej. Duże piłki są świetnym sposobem na urozmaicenie treningu, ale przede wszystkim odciążają stawy. Mądry i sprytny trener wykorzysta piłki bosu, czyli piłki przecięte na pół do treningu równoważnego, a także do ćwiczeń na mięśnie brzucha, pośladków, ramion czy nóg.

Jakie są rodzaje treningu?

Pilates czy joga mają przede wszystkim wzmocnić mięśnie głębokie, poprawić postawę i samopoczucie, a ćwiczenia wykonywane przy spokojnej muzyce dają efekt wyciszenia. Druga kategoria ćwiczeń to zajęcia wzmacniające mięśnie z uwzględnieniem przyrządów takich jak sztangi, hantle, gumy, piłki, korbordy, czyli ruchome platformy czy bosy. Trening wydolnościowy, który polega na utrzymaniu wysokiego tętna, poprawia układ naczyniowo-sercowy. Dochodzą do tego wszelkie formy taneczne, jak zumba, salsa, latino czy trening z elementami klasycznego baletu.

A wszechobecny step?

Step jest akurat mieszanką wielu ćwiczeń. To wchodzenie i schodzenie z popularnej od lat 80. i do dziś uwielbianej platformy, nazywanej stepem. To jest wzmacnianie mięśni nóg, kształtowanie pośladków. Ale, dzięki odpowiedniemu tempu, podnosimy tętno i spalamy tkankę tłuszczową.

Jak mądrze wybrać zajęcia?

Najważniejszą rzeczą jest to, aby traktować je jak trening. Trzeba mieć założone cele i konsekwentnie je realizować. Jeśli moim celem jest poprawa sylwetki, to żeby poprawić muskulaturę mięśni, powinienem chodzić na zajęcia wzmacniające. Aby zgubić tkankę tłuszczową, dobrym rozwiązaniem są zajęcia wydolnościowe. Polecałbym wypróbować wszystkie zajęcia i zobaczyć, co się komu podoba, ale najważniejszą sprawą jest skonsultowanie się z instruktorem. Instruktor na sali nie jest osobą, która tylko skacze przed lustrem. Jest tam przede wszystkim po to, aby w miarę możliwości każdemu pomóc.

Czy siłownia to dobre rozwiązanie dla kobiet?

Przy stosunkowo niskim obciążeniu i wykonywaniu dużej liczby powtórzeń panie nie muszą obawiać się, że na siłowni nadmiernie rozbudują swoją muskulaturę. Problemem, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, może być to, że nie wiedzą, co robią, Nie wykonują ćwiczeń poprawnie technicznie. W rezultacie efekty są bardzo nikłe. Taka forma samowolnego ćwiczenia może spowodować też rozwój schorzeń, które są ukryte. Jeśli mamy na przykład problem z kolanami, a nie wykonujemy ćwiczeń poprawnie, to nasza kontuzja może się pogłębić. To samo dotyczy kręgosłupa czy problemów ze stawami. Dlatego również w przypadku siłowni konieczna jest rozmowa z trenerem.

Jak zaplanować sobie trening?

Rozpoczynamy przychodząc do klubu dwa, trzy razy w tygodniu. Obserwujemy, na co stać nasz organizm. Jeżeli po godzinie ćwiczeń czujemy się świetnie, to z czystym sumieniem można zostać na drugą godzinę. Przestrzegam przed kilkugodzinnymi maratonami. Pamiętajmy, że ból powinien być dla nas sygnałem, że czegoś nie możemy robić. Warto też wspomnieć o stroju sportowym. To nie muszą być najdroższe, markowe rzeczy. Istotne, aby były wykonane z materiałów, które będą odprowadzały pot. Ważne są też buty z porządną sportową podeszwą, ponieważ jest to ochrona dla naszych stawów skokowych, kolanowych, a w efekcie kręgosłupa.

Kiedy można podnieść sobie poprzeczkę?

Ćwicząc cały czas, z tym samym obciążeniem, nasz organizm przyzwyczaja się i w pewnym momencie efekty przestają być widoczne. Wtedy nie bójmy się zwiększyć obciążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska