Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie dwa tysiące toruńskich gimnazjalistów zaczyna wiosenne testowanie

Justyna Wojciechowska-Narloch
W Toruniu testy gimnazjalne przeprowadzi 30 szkół, a udział w nich weźmie 1937 uczniów
W Toruniu testy gimnazjalne przeprowadzi 30 szkół, a udział w nich weźmie 1937 uczniów Jarosław Pruss
Dziś startuje trzydniowy maraton testowania w gimnazjach. Młodzież zmierzy się z egzaminem, który będzie przepustką do dalszej edukacji. Na wyniki trzecioklasiści poczekają aż do końca czerwca.

Marta Kamińska marzy o klasie humanistycznej w toruńskim I LO. Dziewczyna wie, że do tego ogólniaka nie tak łatwo się dostać.

A przecież wyniki egzaminów gimnazjalnych na równi z ocenami na świadectwie liczą się przy rekrutacji. Z tym większym stresem wiążą się dla niej testy.

- O część humanistyczną i język obcy jestem raczej spokojna. Tu nic nie powinno mnie zaskoczyć. Na myśl o matematyce, chemii i fizyce włos jeży mi się na głowie. Nie czuję się pewnie, choć naprawdę dużo się uczyłam - zwierza się Marta. - Postaram się, by stres mnie nie zjadł i dam z siebie wszystko.

Nie czuję się pewnie, choć naprawdę bardzo dużo się uczyłam. Postaram się, by stres mnie nie zjadł. - Marta Kamińska

W regionie egzamin odbędzie się w 410 szkołach. Napisze go prawie 20 tys. trzecioklasistów z gimnazjów. W Toruniu testy przeprowadzi 30 szkół, a udział w nich weźmie dokładnie 1937 uczniów.

PRZECZYTAJ:Ważny uczeń, nie wyniki

Pierwszy egzamin gimnazjalny odbył się w 2002 roku. Jego formuła była prostsza niż zdawana obecnie. Teraz młodzież zdaje nie trzy, ale sześć egzaminów. Test humanistyczny podzielony został na arkusz z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Test matematyczny natomiast podzielono na matematykę oraz przedmioty przyrodnicze. Egzamin językowy zdawany jest na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Co więcej, wyniki podawane są nie w punktach, ale w procentach.

Niezmienne od początku pozostało natomiast to, że egzamin gimnazjalny jest dla wszystkich trzecioklasistów obowiązkowy. Przystąpienie do niego warunkuje ukończenie edukacji na tym etapie. Młodzież w całym kraju wypełnia te same arkusze, a ich wiedzę oceniają niezależni egzaminatorzy. Wszystkie prace są zakodowane, a nie podpisywane imieniem i nazwiskiem.

Dziś młodzież przez godzinę pisać będzie test z historii i WOS-u, a po krótkiej przerwie przez 90 minut wypełniać będzie arkusz z polskiego. We wtorek o godz. 9 zaplanowano testy z przyrody, a później z matematyki. Środa upłynie pod znakiem języków obcych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska