Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

[PRAWNIK RADZI] Kiedy obdarowany mieszkaniem zięć jest rażąco niewdzięczny... Co robić?

red
Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu
Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Darowałam córce i zięciowi mieszkanie. Zięć był wobec mnie rażąco niewdzięczny. Odwołałam wobec niego darowiznę. Czy mogę żądać, by przeniósł na mnie udział we własności tej nieruchomości?

A może powinnam tego dochodzić przed sądem? - pyta nasza Czytelniczka. Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub.

Darczyńca cofa wolę

Odwołanie darowizny, której przedmiot został z woli darczyńcy objęty wspólnością majątkową małżeńską, zakłada cofnięcie woli darczyńcy także co do wejścia tego przedmiotu darowizny do wspólnego majątku małżonków. Zatem odwołując darowiznę, darczyńca cofa swą wolę obdarowania małżonka i zarazem włączenia darowanej rzeczy do wspólnego majątku.

Nie sposób przyjąć, również ze względów moralnych, aby ustrój wspólności majątkowej zmieniał ustawowe uregulowanie umowy darowizny w odniesieniu do dopuszczalności jej odwołania względem osoby, która okazała się wobec darczyńcy rażąco niewdzięczna.

W razie odwołania darowizny w stosunku do jednego z małżonków rzecz darowana staje się przedmiotem współwłasności obojga małżonków w częściach równych. Jednocześnie darczyńca może żądać przeniesienia na niego udziału należącego do małżonka, w stosunku do którego darowiznę odwołał. Gdyby zaś nie było to możliwe - zwrotu wartości tego udziału. To najważniejsza wiadomość dla Czytelniczki.

Aktem notarialnym

Przeniesienie własności darowanej nieruchomości (albo jej udziału) powinno nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jeśli jednak do umowy nie dojdzie, darczyńcy pozostaje droga sądowa, tj. powództwo o zobowiązanie obdarowanego do przeniesienia własności nieruchomości. W takim postępowaniu trzeba będzie udowodnić, że po zawarciu umowy darowizny doszło do rażącej niewdzięczności ze strony obdarowanego, a także że jej odwołanie nastąpiło w odpowiedniej formie i czasie.

Z chwilą dokonania bowiem darowizny powstaje między darczyńcą a obdarowanym szczególny stosunek osobisty, mający charakter moralny, a przejawiający się obowiązkiem wdzięczności obdarowanego. Naruszenie tego obowiązku wobec dotkliwy powoduje powstanie uprawnienia darczyńcy do odwołania darowizny.

Rok na odwołanie daru

Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Na koniec: uwaga!

Orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek obdarowanego do złożenia, w określonym terminie, oświadczenia woli o przeniesieniu własności przedmiotu darowizny na darczyńcę, zastępuje to oświadczenie, jeśli obdarowany nie złoży go w tym terminie z zachowaniem właściwej formy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska