Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jasno precyzuje listę odpadów, które można spalać w piecach

Marek Wojciekiewicz
Straż Miejska w Chełmnie pierwsze kontrole już przeprowadziła. Zapowiada wnikliwe badanie każdego ujawnionego przypadku łamania przepisów
Straż Miejska w Chełmnie pierwsze kontrole już przeprowadziła. Zapowiada wnikliwe badanie każdego ujawnionego przypadku łamania przepisów Marek Wojciekiewicz
Straż Miejska w Chełmnie wypowiada wojnę miejskim trucicielom, którzy nie bacząc na zdrowie swoje i sąsiadów, wrzucają do pieca co popadnie

Tegoroczny sezon grzewczy już trwa. Oprócz przyjemnego ciepła w mieszkaniach, dostrzec można mniej krzepiące oznaki nadchodzącej zimy. Już palenie węglem i drewnem i innymi legalnymi paliwami stanowi dla miejskiej atmosfery spore obciążenie, jednak sytuacja staje się dramatyczna, gdy pojawią się dodatkowo kominy emitujące lotne pozostałości po spalonych odpadach niewiadomego pochodzenia.
Tumany gryzącego dymu wydobywającego się z kominów to prawdziwe zagrożenie zdrowia osób zmuszonych do wdychania, pełnej niebezpiecznych związków chemicznych mieszaniny gazów.
Prawo, obowiązujące od ośmiu lat w naszym kraju, jasno precyzuje, które odpady komunalne, mogą być wykorzystane jako paliwo w domowych piecach. Odpadowa masa roślinna, odpady gospodarki leśnej, trociny, wióry, ścinki z wyłączeniem pochodzących z obróbki płyt wiórowych, opakowania z tektury, papieru i drewno, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, to odpady, które można legalnie w piecu spalić. W naszym mieście obowiązek sprawowania kontroli nad przestrzeganiem tych przepisów w imieniu burmistrza sprawuje Straż Miejska.
- Nasi funkcjonariusze, wyposażeni w imienne upoważnienia mogą przeprowadzać szczegółowe kontrole - tłumaczy Zbigniew Świdlikiewicz, komendant Straży Miejskiej w Chełmnie. - Kontrolujący mają prawo wstępu z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub innej części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a od godziny 6 do 20 na pozostały teren, przeprowadzenia badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych. Mają też prawo żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, oraz okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Spalanie w domowych piecach odpadów innych niż te, które określają przepisy, jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych. W przypadku odmowy poddania się kontroli w zakresie ochrony środowiska, sąd może wymierzyć karę nawet do trzech lat pozbawienia wolności. - Oczywiście, do każdego przypadku będziemy podchodzili indywidualnie. W przypadku incydentalnym może skończyć się na pouczeniu, jednak w poważniejszych przypadkach strażnicy mogą ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu - ostrzega komendant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska