MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem. Spada zdawalność egzaminów teoretycznych

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zdawalność egzaminów praktycznych na kategorię "B" utrzymuje się w regionie na stałym poziomie. Ostatnio pogorszyły się jednak wyniki egzaminów z teorii
Zdawalność egzaminów praktycznych na kategorię "B" utrzymuje się w regionie na stałym poziomie. Ostatnio pogorszyły się jednak wyniki egzaminów z teorii Marek Weckwerth
W Kujawsko-Pomorskiem znacząco spada zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy, najbardziej w Grudziądzu. Poziom egzaminów praktycznych zasadniczo nie zmienił się.

Zobacz wideo: Wysokie mandaty dla kierowców na drodze S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

W pierwszym kwartale 2022 roku zdawalność praktyki na kategorię „B”, czyli auto osobowe (bo tylko tę bierzemy w artykule po uwagę) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Toruniu wyniosła 29,8 proc. i jest to spadek do analogicznego okresu roku ubiegłego (wtedy było 32,7 proc.). Najgorsze wyniki odnotowano w Grudziądzu - ośrodku terenowym toruńskiego WORD-u. Według najnowszych danych z marca zdawalność egzaminów praktycznych w Grudziądzu sięgnęła zaledwie 26,7 proc.
W Bydgoskim WORD-zie średnia zdawalność praktyki w pierwszym kwartale br. wyniosła 31 proc. i nieco wzrosła w stosunku do ubiegłego roku (wtedy 30,6 proc.).

We włocławskim ośrodku ruchu drogowego zdawalność na placu manewrowym i podczas jazdy po mieście wyniosła 33,2 proc. i tu także jest wzrost (32,7 w ubr.).

Zdawalność egzaminów praktycznych nie jest wysoka, ale od wielu lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Niepokoić może nieznaczny spadek tej statystyki w przypadku Grudziądza.

Źle z teorią w całym regionie

- Prawdziwy niepokój wynika z danych za egzaminy teoretyczne i to w całym regionie. Obserwuję gwałtowny i znaczący spadek zdawalności. Nie mam wątpliwości, że kursanci stawiają się na nie gorzej przygotowani i to skutkuje taką, a nie inną oceną – stwierdza Marek Staszczyk, dyrektor WORD w Toruniu.

W Toruniu w całym pierwszym kwartale tego roku zdawalność wyniosła 50,6 proc., podczas gry w tym samym okresie roku ubiegłego 55,5 proc. W Bydgoszczy porównanie jest jeszcze bardziej kontrastowe – to 50,7 proc. do 57,8. Podobnie jest we Włocławku – 44,9 do 52,6.

To też może Cię zainteresować

Według ostatnich danych za marzec w Toruniu za pierwszym razem pozytywnie zaliczyło egzamin teoretyczny 52-proc. podchodzących, w Grudziądzu – tylko 43. Grudziądz znajduje się zatem na dole statystyk zarówno z praktyki jak teorii.
Można się zastanawiać czy na wyniki egzaminów teoretycznych w jakiś sposób wpłynęło zwiększenie bazy pytań 24 stycznia br. W systemie teleinformatycznym wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w całej Polsce znalazło się 41 nowych pytań, spośród których 8 wycofano ze względu na zawarty w nich błąd.

Bydgoscy kursanci zdają lepiej

Opublikowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy najświeższe dane o zdawalności na kategorię „B” przez absolwentów bydgoskich ośrodków szkolenia kierowców (OSK) pochodzą z II półrocza 2021 roku.
Zdawalność egzaminów teoretycznych (podeszło do nich 2768 kursantów) wyniosła 62,46 proc., zaś praktycznych (podeszło 5056) 33,38 proc.

Absolutnymi liderem klasyfikacji w egzaminach praktycznych (na nich się skupiamy) w Bydgoszczy są: OSK Jerzy Polasik „Dobry Kierunek” i „A-Z” Serwis” Zdzisław Krix – absolwenci obu ośrodków zdawali ze średnią skuteczności 66,67 proc. Trzecim w kolejności jest OSK „SJ Kopaczewski” Agnieszka Kopaczewska – 51,52 proc.

Tyle, że – zdaniem Jerzego Polasika, właściciela ośrodka „Dobry kierunek” - nie można bezrefleksyjnie podchodzić do tej statystyki. Ważne jest jak dużo kursantów z danych szkół jazdy podeszło do egzaminów i jakie osiągnęli wyniki.

W tym kontekście najlepszymi dużymi szkołami, które mogą pochwalić się ponad 200 kursantami, którzy podeszli do egzaminów, są: „SJ Kopaczewski” – zdawalność 51,52 proc., „Ja zdam” - 33,92 i „Elkrys” Krzysztof Grabowski – 33,76.

Najlepsze OSK, których absolwenci podchodzili do egzaminów od 101 do 200 razy okazały się: „Sukces” - 45,98 proc., „Express- Oskroba” - 43,50 i „Arka” - 38,79.

Najlepsi kursanci, którzy podeszli do egzaminu w liczbie 51-100, wyszkoleni zostali przez: „Tomas” - 46,38 proc., „L-Traffic” - 41,25 i „Jan” - 40,32.

W przedziale 21-50 kursantów najlepszymi OSK okazały się: „Dobry kierunek” - 66,67 proc., „Tornado” - 34,78, „Perfekt Plus” - 33,33.

To też może Cię zainteresować

Wspomniany wyżej OSK „A-Z Serwis” ze zdawalnością kursantów na poziomie 66,67 proc. może pochwalić się tylko 3 podejściami do egzaminów, z których 2 były pozytywne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem. Spada zdawalność egzaminów teoretycznych - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska