Nasza Loteria

Premier jednak przeprosił

rob
Premier Węgier Ferenc Gyurcsany przeprosił publicznie wczoraj, na cztery dni przed wyborami lokalnymi, za okłamywanie społeczeństwa co do faktycznego stanu gospodarki.

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany przeprosił publicznie wczoraj, na cztery dni przed wyborami lokalnymi, za okłamywanie społeczeństwa co do faktycznego stanu gospodarki.

- Sądziliśmy, że odwaga robienia tych rzeczy jest ważniejsza od konieczności mówienia o nich. Nie sądziłem, że ludzie, nasi wyborcy, przyjmą to tak dosłownie - powiedział Gyurcsany w obecności prasy podczas posiedzenia rządu w Budapeszcie.

<!** reklama left>- Wiem, że styl i język oburzyły ludzi. Oczywiście bardzo przepraszam. Jednak to wystąpienie nie miało zwykłego charakteru, lecz było narzędziem walki, aby ich przekonać (socjalistycznych deputowanych), żeby zrozumieli to, co ja zrozumiałem w kwestii konieczności przeprowadzenia reform - wyjaśnił Gyurcsany. Wcześniej premier twierdził, że nie będzie przepraszał, bo nie ma powodu i nadal zamierza ubiegać się w przyszłym roku o przywództwo w swojej rządzącej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP), i to niezależnie od wyniku wyborów do władz samorządowych, które odbędą się 1 października.

Gyurcsany zapowiedział wczoraj, że rząd kontynuować będzie zdeterminowane działania na rzecz poprawy gospodarki, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek przedstawiony przez rząd Węgier plan uzdrowienia finansów publicznych, żądając jego „rygorystycznego przestrzegania”. Zgodnie z planem, roczny deficyt budżetowy, który w bieżącym roku przekroczy 10 procent Produktu Krajowego Brutto, ma w roku 2009 spaść do 3,2 proc. Skumulowany dług publiczny ma wówczas sięgnąć 70,4 proc. PKB. Przez ponad tydzień w Budapeszcie i innych miastach odbywały się akcje protestu, kiedy media ujawniły treść majowego wystąpienia premiera Gyurcsanya na zamkniętym spotkaniu partyjnym rządzącej MSZP. Gyurcsany powiedział wówczas, że socjaliści miesiącami okłamywali społeczeństwo co do faktycznego stanu gospodarki i państwa i wezwał do zaprzestania tych praktyk oraz wszczęcia niepopularnych reform.

- Antyrządowe protesty, które od 18 września odbywają się na Węgrzech, zwiększyły szanse rządzących socjalistów i liberałów w niedzielnych wyborach samorządowych - uważa politolog Laszlo Lengyel. Jego zdaniem, sytuacja społeczna na Węgrzech uspokoi się zapewne dopiero w dłuższej perspektywie. - Manifestacje, a zwłaszcza oblężenie węgierskiej telewizji, były korzystne dla strony rządowej i osłabiły szanse prawicy. Większość węgierskiego społeczeństwa odrzuca przemoc. Zwłaszcza w Budapeszcie akty przemocy zwróciły lewicowo nastawionych i niezdecydowanych (wyborców) przeciwko prawicy - oświadczył Lengyel.

Zdaniem Lengyela, o porażce rządu w wyborach samorządowych można by mówić tylko wówczas, gdyby partie rządzące - Węgierska Partia Socjalistyczna i liberalny Związek Wolnych Demokratów - straciły władzę w Budapeszcie lub kilku tradycyjnie lewicowych miastach, takich jak Pecs, Eger czy Szekesfehervar.

- Prawdopodobieństwo tego jest teraz mniejsze niż przed protestami - uważa Lengyel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska