Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent chce konkursu na budynek sądu

Małgorzata Oberlan
Władze Torunia przygotowały plac Zwycięstwa pod budowę, przenosząc stąd pomnik Artylerzystów.
Władze Torunia przygotowały plac Zwycięstwa pod budowę, przenosząc stąd pomnik Artylerzystów. Jacek Smarz
„Nowości” ujawniły, że projekt nowej siedziby sądu w Toruniu ma powstać bez konkursu. Nie godzi się na to prezydent miasta.

W artykule „Nowy budynek sądu w Toruniu bez sądu architektów” (23 listopada 2016 r.) ujawniliśmy, że gmach na placu Zwycięstwa zaprojektować ma konsorcjum firm wskazane przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który prowadzi inwestycję. Konkretnie Bałtycka Instytucja Gospodarki Budżetowej „Baltica” i Pracownia Architektoniczna „AA” s.c., z siedzibą w Gdańsku.

Nawet za cenę zwłoki
Takie informacje przekazał nam Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Na łamach wyraziliśmy wtedy zaniepokojenie takim obrotem sprawy i przekonanie, że budowany w prestiżowym miejscu nowy gmach sądu zasługuje na konkurs architektoniczny z prawdziwego zdarzenia.

**

Przeczytaj także: System na klienta. Tak nas liczą w sklepach**

Po ponad miesiącu zareagowały władze miasta. Dokładnie na 29 grudnia 2016 roku datowany jest list, przygotowany przez Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta, a podpisany przez wiceprezydenta Torunia, Zbigniewa Rasielewskiego. Adresatem jest Marian Pieńczewski, dyrektor gdańskiego Sądu Apelacyjnego. - W decyzji lokalizacyjnej miasto zagwarantowało sobie zachowanie wpływu na formę architektury obiektu. Istotne jest, by jej ostateczny kształt nie był skutkiem nikogo niesatysfakcjonującego kompromisu, ale świadomie dokonywanych wyborów, spośród możliwie dużej liczby przemyślanych, wartościowych propozycji. Zachęcając raz jeszcze do podjęcia trudu organizacji szeroko rozpropagowanego, otwartego konkursu architektonicznego, deklaruję ze swojej strony wszelka pomoc w jego przygotowaniu i rozstrzyganiu - pisze wiceprezydent Zbigniew Rasielewski. Zaznacza w nim także, że „kilkumiesięczna zwłoka i dodatkowy koszt o ułamkowej wartości w skali całej inwestycji nie powinny być w tym przeszkodą”.

W piątek „Nowości” potwierdziły w Gdańsku, że list do Sądu Apelacyjnego dotarł.

Spotkanie na szczycie
Co na to w Gdańsku?
- Odpowiedzi na piśmie jeszcze nie wystosowaliśmy, bo analizujemy sytuację. 30 stycznia jednak przedstawiciele dyrekcji Sądu Apelacyjnego przyjadą do Torunia na spotkanie z władzami - przekazała nam Joanna Organiak z sekcji prasowej SA w Gdańsku.

Potwierdza to nam Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta. - Tak, zaplanowane jest takie spotkanie, poświęcone budowie sądu i ogłoszeniu konkursu na projekt. Z naszej strony wezmą w nim udział Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa oraz przedstawiciel władz miasta. Po spotkaniu planujemy spotkanie z dziennikarzami - zapowiada Kulbicka-Tondel.

To bardzo dobra informacja, bo oznacza, że jest realna szansa na wypracowanie porozumienia. I świadczy o tym, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

W ramach docieplenia?!
Przypomnijmy, że to Ministerstwo Sprawiedliwości powierzyło Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku prowadzenie inwestycji. Jak ten wybrał projektantów toruńskiego sądu?

- Umowa wykonawcza z wymienionym konsorcjum została zawarta w oparciu o umowę ramową na „Termomodernizację budynków jednostek sądownictwa powszechnego obszaru apelacji gdańskiej pod kątem ekologicznych inwestycji”. Tę umowę Sąd Apelacyjny w Gdańsku zawarł z wymienionym konsorcjum w 2014 roku, po przeprowadzeniu przetargu nieograniczonego - wyjaśniała w listopadzie Joanna Organiak z SA w Gdańsku.

Czytaj również: Piłkarz z regionu robi karierę w Angoli

„Nowości” dopytywały, czy nie zaszła tu jakaś pomyłka. Na uwadze mieliśmy dotychczasową praktykę, czyli ogłaszanie konkursów architektonicznych przed wznoszeniem sądów, tak jak np. zrobiono to w ostatnich latach w Bydgoszczy, czy Włocławku. Joanna Organiak zapewniała nas jednak, że pomyłki tutaj nie ma. Projekt nowego budynku toruńskiego sądu powierzono firmom, które przed dwoma laty wygrały przetarg na termomodernizację, czyli ocieplenie budynków sądów z apelacji gdańskiej.

Kim są wybrani przez SA projektanci? Bałtycka Instytucja Gospodarki Budżetowej „Baltica” powstała w 1963 roku. „Najważniejszym krokiem w rozwoju naszej firmy było otwarcie w 1999 roku produkcji stolarki okiennej” - pisze o sobie Baltica na stronie internetowej. Partnerem BIGB, w ramach konsorcjum, jest Pracownia Architektoniczna „AA” z Gdańska. Prowadzi ją Andrzej Błażko.

Zobacz także:

Światełko do Nieba

25. Finał WOŚP w Toruniu [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska