Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne. Hasim Thaci odwołał wizytę w Waszyngtonie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
EAST NEWS
Wydaje się, że dopiero po latach sprawiedliwość upomniała się o Hasima Thaci. Obecny prezydent Kosowa jest oskarżony o dokonywanie przez partyzantów albańskich mordów pod koniec ubiegłego wieku.

Prezydent Kosowa Hasim Thaci został oskarżony przez międzynarodowy sąd w Hadze o zbrodnie wojenne.

Jego pierwszą reakcją było odwołanie wizyty w Waszyngtonie, gdzie miał spotkać się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Rozmowy odbywają się pod auspicjami USA.

- Prezydent Kosowa poinformował nas o odwołaniu podróży do Waszyngtonu po komunikacie prokuratora międzynarodowego trybunału w Hadze – napisał na Twitterze Richard Grenell, amerykański wysłannik ds. rozmów serbsko-kosowskich.
Dodał on, że rozmowy będą prowadzone zgodnie z harmonogramem w sobotę z udziałem Vuczicia i premiera Kosowa Avdullaha Hotiego.

Hasim Thaci stanowczo zaprzecza stawianym mu zarzutom. A chodzi o najcięższe przestępstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione na Serbach przez partyzantów albańskich w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

Zarzuty stawia się nie tylko prezydentowi Kosowa, także dziewięciu innym osobom - wynika z oświadczenia prokuratura Specjalnej Izby Sądowej Kosowa w Hadze. Mieli oni dokonać setki zabójstw, a ich ofiarami padli mieszkańcy Kosowa, Serbowie, Romowie oraz polityczni przeciwnicy.

Wśród nich jest Kadri Veseli, były przewodniczący parlamentu Kosowa. Veselei i Thaci dowodzili oddziałami albańskiej partyzantki UCK (Armii Wyzwolenia Kosowa).

Zdaniem śledczych obaj robili wszystko, by utrudniać pracę wymiaru sprawiedliwości, tak by nikt ze zbrodniarzy nie stanął przed sądem.

O ich skuteczności najlepiej świadczy fakt, że do dziś żadna z czołowych postaci Armii Wyzwolenia Kosowa nie została skazana. Wymiarowi sprawiedliwości udało się dopaść tylko kilku szeregowych członków partyzantki i zostali oni skazani przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne w Kosowie.

W lipcu 2019 do dymisji podał się premier Kosowa Ramush Haradinaj po tym, jak śledczy wezwali go do stawienia się w Hadze w charakterze podejrzanego.

Utworzona pięć lat temu Specjalna Izba Sądowa Kosowa jest szczególnym sądem. Finansuje ją Unia Europejska, składa się z sędziów międzynarodowych, ale jest organem kosowskiego wymiaru sprawiedliwości.

Rozpatruje ona sprawy dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych oraz innych przestępstw, dokonanych pomiędzy 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w czasie wojny w Kosowie i tuż po niej. Głównie są to zbrodnie dokonane na Serbach, Romach i Albańczykach (przeciwnikach UCK). Siedziba sądu znajduje się w Hadze, by chronić świadków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne. Hasim Thaci odwołał wizytę w Waszyngtonie - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska