Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem opieki długoterminowej dotyka wszystkich krajów europejskich, bo społeczeństwa starzeją się

Agnieszka Chmielewska
Thinkstock
Studenci medycyny, zarządzania czy architektury z krajów europejskich zastanawiają się w Toruniu nad standardami opieki nad chorymi. Opieka długoterminowa to problem całej Europy.

W Toruniu w związku z Dniami Opieki Długoterminowej spotykaja się podczas wykładów i prezentacji akademicy z wydziałów medycyny, zarządzania czy architektury z Finlandii, Niemiec, Austrii, Turcji i Polski.

Dorównać standardom

- Opieka długoterminowa to kwestia bardzo ważna ze względu na stan zdrowia naszych mieszkańców. Społeczeństwo polskie będzie się coraz bardziej starzeć - mówi Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Staramy się organizować w regionie różne formy rozrywki i zajęć dla potrzebujących osób, dowartościować je i stworzyć normalne warunki do życia. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby dorównywać standardom europejskim.

Profesor Wilfried Schlüter z Niemiec, menedżer konferencji w Toruniu, zapowiada: - Porozmawiamy w Toruniu o jakości życia. Obniża ją na przykład inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Może dotykać różne grupy społeczne: zarówno uczniów, pracowników czy podróżników. Należy też pomyśleć o środkach, które umożliwią pokrycie kosztów związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Stawiamy sobie na przykład pytanie, czy Toruń jest przyjaznym miastem dla inkontynencji.

- W moim kraju ludzie wstydzą się inkontynencji - mówi Kumush Sahatbaye-
wa z Turkmenistanu, która studiuje w Turcji. - Dlatego trudno do nich dotrzeć. Ich choroba wychodzi na jaw dopiero, gdy trafiają z innym problemem do szpitali.

Więcej świadczeń

- Na Kujawach i Pomorzu będziemy zwiększać dostępność do świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych - mówi Grażyna Śmiarowska, konsultant wojewódzki do spraw pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. - Będziemy budować standardy opieki, żeby skierować ją do osób niesamodzielnych, przewlekle chorych, zapewnić im najlepszą jakość życia w najtrudniejszych momentach.

- Zależy nam, żeby podnosić jakość opieki nad pacjentami - dodaje Katarzyna Serwińska, prezes fundacji TZMO „Razem zmienimy świat”. - Ważny jest projekt „Damy Radę”. Jego celem jest pokazanie ludziom, w jaki sposób zajmować się niesamodzielnymi osobami. Każdy z nas może mieć w domu taką osobę i musimy zagwarantować jej opiekę. To kwestia umiejętności, dbania o pacjentów, transportu i finansowania. Poprzez warsztaty staramy się edukować opiekunów.

Pomóc pomagającym

- Srebrna polityka wspomagania instytucji zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym i z problemami zdrowotnymi to ważny punkt strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego - zapewnia wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Na dziś zapowiedziano wizytę uczestników konferencji w jednym z zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska