Problem z gołębiami pod wiaduktem przy ul. Kościuszki. Co się stało?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Odstraszacz gołębi przy skateparku pod wiaduktem koło Dworca Wschodniego w Toruniu trzeba było wyłączyć. Poza tym ktoś próbował tam ukraść kabel od oświetlenia, w związku z czym po zmroku tor tonie w ciemnościach.

O problemach jakie mają bywalcy skateparku pod wiaduktem koło toruńskiego Dworca Wschodniego pisaliśmy już nieraz. Latem wydawało się, że problem gołębi, które zanieczyszczają tor, udało się wreszcie rozwiązać. W tej sprawie u prezydenta Michała Zaleskiego interweniował radny Bartosz Szymanski (KO). Najpierw dostał odpowiedź, że tor zostanie zabezpieczony przy pomocy specjalnej siatki. Później jednak przez kilka miesięcy nic się nie działo, aż wreszcie w sierpniu radny otrzymał kolejne pismo z informacją, że sposób zabezpieczenia trzeba jednak zmienić.

Obejrzyj wideo. Polaków nie stać "na chorowanie"

"Z uwagi na ingerencję w konstrukcję wiaduktu oraz protesty działaczy organizacji ekologicznych, zarządca skateparku odstąpił od instalacji siatki zabezpieczającej przed ptakami zanieczyszczającymi infrastrukturę obiektu - czytamy w piśmie podpisanym przez wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza. - Po dogłębnej analizie innych możliwych wariantów wyeliminowania problemu, najmniej inwazyjny okazał się montaż odstraszacza akustycznego i zastosowanie aerozolu zawierającego substancje zapachowe i środki biologiczne, które skutecznie zniechęcą zwierzęta do przebywania w miejscach jego aplikacji".

Warto przeczytać

Analiza najwyraźniej aż tak dogłębna nie była, ponieważ zainstalowane w połowie sierpnia urządzenie, nie działa. Dlaczego?

- Wskutek interwencji ekopatrolu zmuszeni byliśmy urządzenia wyłączyć - wyjaśnia Marek Osowski, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest zarządcą obiektu. Jak się okazuje, gołębie są w okresie lęgowym i nie można ich w myśl Ustawy o Ochronie Przyrody w żaden sposób niepokoić.

Poza ptasimi odchodami na skatepark spadają także inne nieszczęścia. Nie dość, że jest tam brudno, to jeszcze - po zmroku - zupełnie ciemno. Oświetlenie również nie działa, ponieważ ktoś próbował ukraść kabel. Jak jednak zapewnia rzecznik MOSiR-u, awaria powinna zostać usunięta do poniedziałku.

Warto przeczytać

Latem, poza miłośnikami jazdy na desce i innych tego typu urządzeniach, pojawił się również jakiś "myśliwy", który strzelał do gołębi. Jedno zgłoszenie w tej sprawie straż miejska i policja otrzymały w lipcu, drugie w sierpniu. Za pierwszym razem strażnicy znaleźli 10, za drugim 12 martwych ptaków.

- Prowadzimy postępowanie w tej sprawie - mówił nam w sierpniu młodszy aspirant Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Sprawcy lub sprawcom grozi za ten czyn kara do trzech lat więzienia

.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
koc

a kiedy porzadek zrobia z tymi [wulgaryzm]i latajacymi szczurami na miescie?

stary czy nowy rynek to zmora tych pasozytow [wulgaryzm]acych , przejsc nie idzie , nie mowie o bezpieczenstwie, te zasrane ptaki wzbijaja sie i czesto wpadaja w ludzi, ile razy widzialam uszkodzone ciuchy czy poranienia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3