Z roku na rok w Polsce coraz więcej osób podróżuje samolotami. Ciągły wzrost zainteresowania tym środkiem transportu przekłada się na rosnącą liczbę lotów, a co za tym idzie – również zakłóceń w podróży. Dane to potwierdzają – w wakacje 2015 odnotowano 176 problematycznych lotów, z tytułu których 14,4 tys pasażerów mogło ubiegać się o rekompensaty o wartości 18,3 mln zł. Oznacza to, że na przestrzeni zaledwie dwóch lat liczba opóźnionych bądź odwołanych lotów, liczba uprawnionych pasażerów oraz łączna wartość odszkodowań wzrosły blisko trzykrotnie.
Gdzie najczęściej lataliśmy podczas tegorocznych wakacji
Najpopularniejszymi kierunkami z polskich lotnisk podczas tegorocznych wakacji okazały się loty krajowe. Numerem jeden była Warszawa (1 717 lotów), a zaraz za nią Wrocław (623), Gdańsk (611) i Kraków (483). Wśród kursów zagranicznych królował Frankfurt (483). Często były również wykonywane loty do Pragi (432), Paryża (427) i Amsterdamu (414).
Przeczytaj koniecznie!
Które trasy otrzymały niechlubny tytuł „najbardziej problematycznych”? To na pewno połączenie Bydgoszcz – Glasgow (UK). Wszystkie loty pomiędzy tymi miastami wykonane w okresie wakacyjnym były zakłócone. Na drugim miejscu znalazła się relacja Gdańsk – Berlin (Niemcy) – 72 proc. samolotów nie dotarło na miejsce docelowe punktualnie. Podium tego zestawienia zamyka trasa Wrocław – Shannon (Irlandia), na której 63 proc. kursów nie zostało zrealizowanych na czas.
Najwięcej opóźnień w piątkowe wieczory
Z danych AirHelp wynika, że podczas tegorocznych wakacji najwięcej opóźnionych bądź odwołanych lotów było w piątek. Aż 34 proc. kursów w tym dniu nie dotarło na miejsce docelowe punktualnie. Najniższy wskaźnik odnotowano we wtorek – 25 proc. lotów odbyło się z utrudnieniami.
Najgorszą porą dnia na podróż samolotem jest natomiast wieczór – w godzinach 16:00-21:59 37 proc. kursów miało bowiem zakłócenia. Im wcześniej, tym mniejsze ryzyko opóźnienia. Rano (6:00-11:59) ten wskaźnik wyniósł 17 proc. Większa liczba problematycznych lotów w godzinach wieczornych może wynikać z kumulacji opóźnień z całego dnia.
Jak uzyskać odszkodowanie?
Rosnący ruch na niebie to nie zawsze same plusy – czasem skutkuje to niemiłymi dla pasażerów opóźnieniami. Dlatego warto wiedzieć jakie przysługują nam prawa, by w uzasadnionym przypadku wnioskować o odszkodowanie lub o należny posiłek czy nocleg.
Obejrzyj wideo:
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?