Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem ze wzrokiem? Słabsze widzenie to objaw wielu chorób! Jakich?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Naturalne jest to, że wraz z wiekiem pogarsza się nasz wzrok. Jednak nie brakuje osób w podeszłym wieku, które widza wręcz doskonale. Choć wiek wpływa na to, jak widzimy, kłopoty ze wzrokiem mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami. Na co warto zwrócić uwagę? Co w naszym organizmie komunikuje o kłopotach ze wzrokiem?
Naturalne jest to, że wraz z wiekiem pogarsza się nasz wzrok. Jednak nie brakuje osób w podeszłym wieku, które widza wręcz doskonale. Choć wiek wpływa na to, jak widzimy, kłopoty ze wzrokiem mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami. Na co warto zwrócić uwagę? Co w naszym organizmie komunikuje o kłopotach ze wzrokiem? Pixabay
Naturalne jest to, że wraz z wiekiem pogarsza się nasz wzrok. Jednak nie brakuje osób w podeszłym wieku, które widza wręcz doskonale. Choć wiek wpływa na to, jak widzimy, kłopoty ze wzrokiem mogą być spowodowane rozmaitymi chorobami. Na co warto zwrócić uwagę? Co w naszym organizmie komunikuje o kłopotach ze wzrokiem? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Jak działa oko i dlaczego z wiekiem słabnie?

Pogorszenie się wzroku jest naturalnym następstwem starzenia się. Dlaczego? Młode oko uwypukla się i spłaszcza zależnie od tego, jak daleko patrzymy. Jednak wraz z wiekiem soczewka sztywnieje, co sprawia, że ma coraz większe problemy ze złapaniem odpowiedniej ostrości. Jednocześnie próby wytężania wzroku powodują pojawienie się bólu oczu oraz głowy. Jednakże nie tylko wysiłek może być oznaką zaczerwienienia i bólu. Jakie choroby mogą za to odpowiadać?

Polecamy

Przemijające niewyraźne widzenie? To może być cukrzyca!

Częstym objawem zmęczenia i wysiłku jest piasek pod powiekami oraz czasowe pogorszenie ostrości widzenia, które po np. kilku minutach przemija. Jednak na pewnym etapie życia (zwłaszcza po 45. roku życia), może to oznaczać nierozpoznaną cukrzycę lub nieprawidłowe jej leczenie. Dlaczego? Podwyższony cukier powoduje uszkodzenia w naczynku siatkówki oka. W takim przypadku powinniśmy odpowiednio dbać o dietę i kontrolować poziom cukru na czczo.

Uczucie wypychania oka? Zbadaj tarczycę!

Problemy ze wzorkiem mogą pojawić się również wtedy, gdy nasza tarczyca wykazuje nadczynność. W takim przypadku możemy odczuwać ucisk i ból zarówno z przodu, jak i z tyłu gałki ocznej. Jednocześnie ból może towarzyszyć spoglądaniu w górę, dół oraz na boki. Nadczynności tarczycy mogą również towarzyszyć opuchlizny nóg i rąk. W przypadku podejrzenia problemów z tarczycą warto zbadań poziom hormonów tego gruczołu. Warto przestawić się na dietę bogatą w warzywa oraz chudy nabiał. Nasze oczy, podobnie jak i tarczyca, podziękują nam za odpoczynek.

Polecamy

Przekrwione, bolące oczy?

Objawy te połączone z bólem z tyłu głowy mogą oznaczać nadciśnienie. Jeśli nasze ciśnienie wynosi ponad 130/90 mm Hg, koniecznie powinien zbadać nasz lekarz. Warto udać się również do okulisty. Taki specjalista pozna, czy w naszym oku nie zachodzą skoki ciśnienia. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o dietę bogatą w suszone śliwki i pomidorowe przetwory.

Jak na wzrok wpływają alergie?

Na stan naszego wzroku mogą również wpływać rozmaite alergeny. W wyniku reakcji alergicznych możemy łzawić, a nasze oczy robią się zaczerwienione. Te objawy są jednak stosunkowo łagodne. Problemem staje się wystąpienie zapaleni spojówek, alergiczne zapalenie spojówek i rogówki czy też atopowe zapalenie spojówek i rogówki.

Polecamy

Problem ze stawami to problem ze wzrokiem

Mało kto by się spodziewał, że stan naszych stawów również ma wpływ na to, jak widzimy. To właśnie problemy ze wzrokiem należą do grona pierwszych objawów reumatologicznego zapalenia stawów. Co więcej, rozwijający się stan zapalny może powodować perforację gałki ocznej, a także zapalenie rogówki oraz wystąpienie zespołu suchego oka.

Co złego powodują leki kardiologiczne?

Przy zaburzeniach rytmu serca koniecznie musimy sięgać po odpowiednie medykamenty. Okazuje się jednak, że część z nich jest bezpośrednio odpowiedzialna za problemy z naszym narządem wzroku. Przy stosowaniu niektórych leków mogą wystąpić następujące objawy:

  • jaskra z zamkniętym kątem,
  • podwójne widzenie,
  • oczopląs,
  • brak ostrego widzenia,
  • mroczki przed oczami,
  • zaburzenie percepcji kolorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska