Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy i błędy w e-PIT-ach. Na co zwrócić uwagę? Które elementy przysparzają najwięcej kłopotów podatnikom?

Mariola Lorenczewska
Takie wypełnianie zeznań podatkowych to już przeszłość
Takie wypełnianie zeznań podatkowych to już przeszłość Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Zdarzają się niespodzianki w e-PIT-ach przy przekazywaniu 1 proc. Na co trzeba uważać? Dla licznych podatników możliwość rozliczania się z fiskusem drogą elektroniczną to duże ułatwienie. Warto upewnić się, czy wszystko się zgadza...

Wiele tzw. organizacji pożytku publicznego, osób prywatnych chorych, potrzebujących bardzo liczy na pieniądze z 1 proc. przekazywanego na ich rzecz przez podatników w rocznych zeznaniach podatkowych PIT.

Uwaga!

Nasi Czytelnicy, którzy coraz chętniej korzystają z możliwości rozliczania się drogą elektroniczną zauważyli, że czasami w e-PIT-ach zdarzają się jakieś błędy.

Polecamy:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019
Zarobki nauczycieli. Paski płacowe

- Niestety, nie jest tak, jak nas zapewniano, że automatycznie będą przenoszone dane KRS organizacji pożytku publicznego z e-PIT-a z poprzedniego roku na zeznanie przygotowane przez urząd skarbowy. Znam kilka niepokojących przypadków przytaczanych przez osoby, które sprawdziły swoje zeznanie. U dwojga rubryki były kompletnie puste. A u jednej wpisany był tylko KRS bez celu szczegółowego - twierdzi mama niepełnosprawnego chłopca z podtoruńskiej miejscowości. - Wszystkie te osoby w ubiegłym roku przekazały 1 proc. i były rozliczane przez zaprzyjaźnioną księgową. Proszę, by uczulić wszystkich na takie sytuacje i zachęcić do sprawdzania zeznań, bo jeśli takie historie są częstsze, to możemy stracić tak potrzebne środki na leczenie i rehabilitację naszych dzieci.

Czytaj też:
Zderzenie samolotu i samochodu w Toruniu
W tych miejscach w regionie niebawem nie będzie prądu!
Praca w Toruniu. Zobacz oferty!

W Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (nadrzędnej urzędów skarbowych) zapewniają, że o podobnych sytuacjach nie wiedzą, ale zachęcają, by zwrócić na to uwagę podatników. Radzą też podpytać w konkretnym urzędzie skarbowym.

Małe, systemowe

Kamilla Makowska - Hołowicka z Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu przyznaje, że zdarzają się takie sytuacje. Dotyczą tylko e-PIT-ów, stanowią promil przypadków. Nie wynikają z typowych błędów ludzkich. Mogą to być tzw. małe błędy systemowe. Warto, by podatnicy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości zgłaszali się z nimi do urzędu, pytali.

Nieprawidłowości o których wspomniała Czytelniczka mogły mieć miejsce m.in. w przypadku niekoniecznie zawinionych technicznych korekt. Gdy ktoś miał ubiegłorocznego e-PIT-a do korekty a ta nastąpiła do końca maja, wówczas system jeszcze „zaciągał” dane dotyczące 1 proc. Jeśli później, to już nie - tłumaczy Kamilla Makowska - Hołowicka. - Generalnie przekazując 1 proc. zawsze warto upewnić się, czy to ta organizacja, którą chcemy wesprzeć, o którą nam chodzi.

Przekazanie 1 proc. na szczytny cel nic podatnika nie kosztuje. Jeśli nie zasili organizacji czy osoby, jego 1 proc. trafi do wspólnego wora, jakim jest skarb państwa.

Zobacz też: Stop agresji na drodze - odc. 7

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska