Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z trzustką? Zmiany mogą być nieodwracalne. Lepiej uważaj, co jesz!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nie ma wątpliwości, że trzustka jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Jej skuteczne działanie wymaga odpowiedniego zadbania o zdrową dietę. Jakie produkty zwiększają ryzyko pojawienia się chorób trzustki? Na co powinniśmy uważać?
Nie ma wątpliwości, że trzustka jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Jej skuteczne działanie wymaga odpowiedniego zadbania o zdrową dietę. Jakie produkty zwiększają ryzyko pojawienia się chorób trzustki? Na co powinniśmy uważać? Pixabay
Nie ma wątpliwości, że trzustka jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Jej skuteczne działanie wymaga odpowiedniego zadbania o zdrową dietę. Jakie produkty zwiększają ryzyko pojawienia się chorób trzustki? Na co powinniśmy uważać?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Jakie funkcje pełni trzustka?

Dlaczego ten organ jest dla nas tak istotny? Przede wszystkim to właśnie trzustka jest odpowiedzialna za produkcję insuliny oraz soku trzustkowego. W procesie przemiany materii i dostarczania organizmowi energii jest to niezwykle istotne. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju niepokojące objawy.

Polecamy

Objawy chorej trzustki

Brak prawidłowego funkcjonowania trzustki znacząco rzuca się na stan całego organizmu. W przypadku wyraźnie chorej trzustki możemy zanotować takie objawy jak:

  • biegunka,
  • silny, wyraźnie przeszywający ból,
  • nudności,
  • wymioty.

Polecamy

Początek rozwoju choroby

Okazuje się jednak, że na samym początku problemów z trzustką symptomy praktycznie nie występują, a jeśli się pojawiają, nie są charakterystyczne. Dlatego też początkowo trudno jest wskazać pojawienie się stanu zapalnego trzustki lub innych schorzeń tego organizmu. Niektóre z tych stanów są bardzo trudne też do wyleczenia, a są przypadki, że nie da się ich pozbyć. Dlatego też warto wiedzieć, co może zaszkodzić naszej trzustce.

Jak alkohol wpływa na stan trzustki?

Jeśli cenimy sobie nasze zdrowie, powinniśmy maksymalnie ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych. Z pewnością nie zaszkodzi nam (a nawet pomoże) całkowite zrezygnowanie z tych trunków. Okazuje się bowiem, że za 80 procent przypadków ostrego, przewlekłego stanu zapalnego trzustki odpowiada właśnie alkohol. Warto tu wspomnieć o tym, że trzustka, w przeciwieństwie do np. wątroby, nie ma zdolności regeneracyjnych, a zmiany tego organu mogą być nieodwracalne.

Polecamy

Papierosy - czynne i bierne palenie szkodzi trzustce

Drugim źródłem zagrożenia, o którym powinniśmy pamiętać, są papierosy. Wdychanie dymu tytoniowego nie szkodzi wyłącznie naszym płucom. Okazuje się, że zarówno bierne, jak i czynne palenie może poważnie zaszkodzić trzustce.

Co z dietą? Czego lepiej nie jeść?

Podstawą dbania o narządy powiązane z układem trawiennym jest zadbanie o odpowiednią dietę. W naszym jadłospisie powinniśmy unikać:

  • tłustego czerwonego mięsa,
  • tłustych sosów,
  • potraw smażonych na głębokim tłuszczu,
  • produktów zawierających duże ilości soli i cukru,
  • wysokoprzetworzonej żywności.

Polecamy

Niezdrowa dieta - jak może uszkodzić trzustkę?

Dlaczego powinniśmy usunąć z diety wspomniane wcześniej produkty? Przede wszystkim zła dieta może doprowadzić do zapalenia trzustki. Na poprawę stylu jedzenia powinny również zdecydować się osoby z nowotworem trzustki oraz z torbielami w trzustce. W szczególności nazbyt obfite posiłki zaburzają prawidłowe funkcjonowanie tego niezwykle cennego dla naszego organizmu narządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska