Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka jest wciąż niedoceniana przez pacjentów. A lepiej zapobiegać niż leczyć

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Spirometria jest jednym z badań wykonywanych w ramach programu profilaktyki chorób odtytoniowych
Spirometria jest jednym z badań wykonywanych w ramach programu profilaktyki chorób odtytoniowych Grzegorz Mehring/Polskapresse
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z badań w podstawowej opiece zdrowotnej. Mimo że są darmowe, nie cieszą się powodzeniem.

- U nas można zgłaszać się na cytologię, czyli badania pozwalające na wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Mogą przychodzić także kobiety spoza naszej przychodni. Co innego, jeśli chodzi o program profilaktyki gruźlicy i chorób układu krążenia. W przypadku tych programów mogą z nich korzystać tylko nasi pacjenci - zaznacza Krystyna Kurkowska, naczelna pielęgniarka Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu.
[break]
Zainteresowanie badaniami profilaktycznymi w podstawowej opiece zdrowotnej, finansowanymi przez NFZ jest słabe.
- Ostatnio nawet nie pomogły imienne zaproszenia. Do programu kardiologicznego wysłaliśmy ich 6 tysięcy, skorzystało 1300 osób. Z tego nawet nie wszystkie osoby zgłosiły się po wyniki - podkreśla Krystyna Kurkowska.
Program profilaktyki chorób układu krążenia skierowany jest do pacjentów będących na liście danego lekarza poz, w wieku 35, 40, 45, 50 oraz 55 lat, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w ostatnich pięciu latach nie korzystały z profilaktyki. A mają nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższony poziom cholesterolu, palą tytoń, prowadzą mało aktywny tryb życia, cierpią na nadwagę i otyłość, mają upośledzoną tolerancję glukozy, narażeni są na nadmierny stres. Do tego nieracjonalnie odżywiają się i są mężczyznami z obciążeniami genetycznymi.

W ramach programu są im wykonywane badania biochemiczne krwi, pomiar ciśnienia, określenie współczynnika masy ciała. Przewidziana jest też wizyta u lekarza poz, ocena czynników ryzyka chorób układu krążenia, kwalifikacja do odpowiedniej grupy ryzyka oraz ocena ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego w przyszłości, edukacja zdrowotna, decyzja co do dalszego postępowania, zalecenia dotyczące konieczności zmiany trybu życia lub skierowanie na dalszą diagnostykę bądź leczenie.
Badania w ramach tego programu są wykonywane przez wszystkich lekarzy rodzinnych, którzy mają umowę z NFZ.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) przeznaczony jest dla osób powyżej 18 lat palących tytoń oraz w wieku 40-65 lat, które nie miały badania spirometrycznego (wydolności płuc) w ostatnich trzech latach. Pacjent jest badany (waga, ciśnienie), robiona jest mu spirometria, może liczyć na terapię odwykową. Badania można wykonać w poradniach poz mających kontrakt z NFZ na ich realizację. Nie jest wymagane skierowanie (wykaz placówek na: nfz-bydgoszcz.pl).
W programie profilaktyki gruźlicy mogą brać udział osoby dorosłe, które wybrały pielęgniarkę poz, a nie mają rozpoznanej gruźlicy, w tym osoby, które miały bezpośredni kontakt z ludźmi z rozpoznaną gruźlicą lub u których stwierdza się długotrwałe bezrobocie, niepełnosprawność, przewlekłą chorobę, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, bezdomność. Badania można wykonać tam, gdzie podpisano z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na usługi pielęgniarki poz. Pielęgniarka dociera do osób szczególnie zagrożonych chorobą, ale można też samemu zgłosić się do jej gabinetu. Nie jest wymagane skierowanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska