Polecamy
w marcu!

O tym się mówi!

Rozwiń
Projekt małego domu – parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Projekt małego domu – parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Materiał Informacyjny

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Projekt małego domu – parterowy czy z poddaszem użytkowym?
W Polsce wciąż najbardziej popularne są projekty małych domów. Polacy najczęściej zastanawiają się nad dwoma modelami, czyli domem parterowym lub z poddaszem użytkowym. Która z tych opcji będzie najlepsza w twoim przypadku?
Projekt małego domu – parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Dlaczego małe domy są tak bardzo popularne?


W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się gotowe projekty małych domów. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że mały dom jest nie tylko tańszy do postawienia, ale przede wszystkim łatwiejszy w codziennym utrzymaniu w czystości. Dodatkowo koszty związane z domem są tutaj zdecydowanie niższe, a chodzi przede wszystkim o ogrzewanie, wodę, prąd czy utrzymanie zieleni.


Polacy wciąż mają ogromną potrzebę posiadania domu na własność, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w innych krajach. Dzieci rodziców mających swój własny dom najczęściej nie decydują się pozostać w domu rodzinnym, tylko wyprowadzają się i kupują własne mieszkanie lub stawiają nowy domu. Właśnie dlatego rodzice niechętnie planują budowę dużego powierzchniowo domu, bo mają tę świadomość, że w przyszłości mogą pozostać w nim sami. A z biegiem lat utrzymanie dużego domu w należytym stanie przez dwoje starszych osób może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem.


Dużym zaletą budowy małego domu jest niewielki koszt jego postawienia, w porównaniu do domów większych gabarytowo. Jeśli zastanawiasz się, za ile najmniej można postawić nowy dom, to koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Czy da się wybudować dom za 100 tys zł?”.


Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?


Trudno powiedzieć, który rodzaj domu sprawdzi się bardziej w przypadku danej rodziny. Warto jednak wiedzieć, że pewne cechy obydwu modeli domów wpływają później na sposób użytkowania ich.


Domy z poddaszem użytkowym najbardziej polecane są osobom młodym, zakładającym rodzinę, które są sprawne fizycznie, ponieważ kilkunastokrotne przechodzenie z piętra na piętro może okazać się zbyt trudne dla pary małżeństwa w starszym wieku. Dodatkowo koszt ogrzewania domu z poddaszem użytkowym jest większy niż domu parterowego, ale zaletą poddasza jest na pewno to, że na niewielkiej działce można zmieścić większy powierzchniowo dom, z większą ilością pokoi i komfortową przestrzenią do życia dla całej rodziny.


Domy z poddaszem użytkowym są też wybierane przez rodziny wielopokoleniowe. Wtedy zazwyczaj osoby starsze zajmują niższą kondygnację, a młodsze wyższą. Ważne jest tutaj także to, że na małej działce można postawić dom, w którym spokojnie pomieści się nawet 6 czy 7 osób.


Domy z poddaszem są też bardzo funkcjonalne dla małych rodzin, składających się z rodziców i dzieci, a także dla par bezdzietnych. W takim przypadku warto podzielić dom na dwie kondygnacje zróżnicowane pod względem użytkowym, czyli na dole zrobić przestrzeń do typowego użytku dziennego, a na poddaszu sypialnie.


Osoby nadal niezdecydowane mogą łatwiej podjąć decyzję po zapoznaniu się z najciekawszymi projektami, które znajdują się np. w tym miejscu:
https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-parterowych-z-mozliwoscia-adaptacji-poddasza.


Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo